alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Yeni Mercedes-Benz EQA, elektrikli otomobil olarak ortaya çıktı Yeni Mercedes-Benz EQA, elektrikli otomobil olarak ortaya çıktı
Haberler Ocak 21, 2021

Yeni Mercedes-Benz EQA, elektrikli otomobil olarak ortaya çıktı


Yeni Mercedes-Benz EQA, Alman markasının tamamen elektrikli ilk kompakt modeli ve "performans, maliyetler ve pazara sunma süresi arasında mükemmel bir uzlaşma" sağladığı söyleniyor.
İlkbaharda EQA 250 formunda yaklaşık 39.000 £ (eklenti hibesi dahil) fiyatıyla satışa çıkacak olan markanın giriş seviyesi EV'si, yedi koltuklu EQB dahil olmak üzere 2022 yılına kadar piyasaya sürülecek altı EQ modelinden biridir. doğrudan EQA'nın üzerinde oturuyor. 

Mercedes-Benz EQA: benzersiz dış tasarım ve kabin

Yeni Mercedes-Benz EQA

Temel olarak en son  GLA geçişini kullanan EQA geleneksel olarak güçlendirilmiş kardeşinden ayırmak için bir dizi benzersiz stil detayı içeriyor. Bunlar arasında artık imza niteliğindeki 'siyah panel' EQ radyatör ızgarasının yanı sıra ön ve arkadaki kesintisiz aydınlatma şeritleri yer alıyor. 

Önde, ön fasya boyunca bir fiber optik şerit ile bağlanan standart tam LED farlar bulunur. Arka tarafta, plakayı tampona doğru hareket ettiren GLA'dan tamamen farklı bir bagaj kapağı tasarımı, arka lambaların tek parça bir ışık çubuğu olarak birleşmesini sağlıyor. Mercedes, bu özelliklerin "hem gündüz hem de gece yüksek seviyede tanınırlık" sağladığını iddia ediyor.

'Standart' Mercedes modellerinde sunulmayan ayırt edici tekerlek tasarımları da 20 inç boyuta kadar mevcuttur. Bunlar iki renkli veya üç renkli tasarımlardır ve bazıları pembe altın rengi veya mavi detaylara sahiptir. 0.28'lik rekabetçi bir sürtünme katsayısı aerodinamiği ve dolayısıyla menzili artırır. 

EQA'yı oluşturmak için GLA'nın içinde yapılan değişiklikler, dışarıdakilere göre daha az kapsamlıdır. Temelde, temel düzen değişmedi, ancak artık havalandırma delikleri, koltuklar ve anahtar üzerinde pembe altın renkli trim ekleri ve ek arka plan aydınlatması var. Tam yüklü Edition 1 spec, mavi kumaş delikli özel deri de getiriyor.

Her zamanki gibi, dijital gösterge paneli EV'ye özgü ekran işlevleri için yeniden tasarlandı ve ayrıca pembe altın ve mavi vurgular içeriyor. Mercedes, EQA'nın GLA'nın 40:20:40 bölünmüş katlanır arka koltukları korunarak çok yönlülüğe odaklanarak bir SUV için istenen yüksek sürüş konumunu sunduğunu iddia ediyor.

Mercedes-Benz EQA: teknoloji

Yeni Mercedes-Benz EQA

Eşsiz teknik özellikler de EQA'yı GLA kardeşinden ayırıyor. "Sofistike bir ısı yönetim sistemi", elektrikli aktarma organlarından gelen atık ısıyı yeniden kullanan bir ısı pompasına sahipken, iklim ön koşullandırma işlevleri MBUX bilgi-eğlence sistemi veya çok işlevli Mercedes Me uygulaması aracılığıyla kontrol edilir. 

Ayrıca standart bir 'elektrikli zeka ile navigasyon' işlevi de vardır. En hızlı rotayı hesaplamanın yanı sıra, gerekli şarj duraklarına izin vermek için menzil simülasyonları kullanır ve topografya, hava durumu, trafik ve sürüş tarzındaki değişiklikleri hesaba katar. Hızlı şarj için ideal sıcaklığa getirmek için sürüş sırasında pili önceden ısıtabilir veya soğutabilir.

Tüm EQ müşterilerine sunulan Mercedes Me Charging ağı, 31 ülkede 450.000 şarj noktasından oluşmaktadır. 

Standart güvenlik teknolojisi, Aktif Şeritte Kalma Yardımı ve Aktif Fren Yardımı'nı içerirken, gelişmiş Sürüş Yardımı Paketi, yayaların bir yaya geçidine yaklaştığını algılayan bir uyarı da dahil olmak üzere bir dizi başka aktif uyarı işlevi ve destek özelliği sunar. 

EQA 250 fırlatma modelindeki ek standart kit, uyarlanabilir uzun far, elektrikli bagaj kapağı, 18 inç alaşım jantlar, 64 renkli ortam aydınlatması, geri görüş kamerası ve 'lüks' koltuklarda dört yönlü ayarlanabilir bel desteği içerir. AMG Line, Electric Art ve Night Package kişiselleştirme paketleri de sunulmaktadır. 

Mercedes-Benz EQA: aktarma organları ve platform

EQA, Mercedes'in ısmarlama bir mimari oluşturmanın aksine mevcut içten motorlu bir modelin platformuna dayalı EV'ler sunma stratejisine devam ediyor . 

Bu nedenle, EQA'nın platformunun çoğu GLA ile paylaşılır, ancak zemin altı pilin yapısal bir bileşen oluşturmasına izin vermek için döşeme altı çapraz elemanlarının çıkarılması da dahil olmak üzere çeşitli uyarlamalarla birlikte. Otomobilin mevcut yapısının yanı sıra alüminyum bir muhafaza ile hasardan korunuyor. 

EV, satışın ilk yılından sonra çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir AMG performans varyantı da dahil olmak üzere daha fazla türevinin getirilmesinden önce ilk olarak 250 formda piyasaya sürüldü. Mercedes, 268 bg'ye kadar güç çıkışlarının sunulacağını iddia ediyor, ancak buna AMG türevini içermediği anlaşılıyor.

Önden monte edilmiş asenkron motorundan 188bhp ve 277lb ft üreten önden çekişli EQA 250, 8.9 saniyede 0-62mph kapasitesine sahiptir ve 100mph'nin biraz altında bir üst hız sınırlıdır. 

Pil kapasitesi 66.5kWh'dir (kullanılabilir) ve 265 millik bir WLTP menzili vaat edilmiştir (iddia edilen 311 mil menzile sahip daha uzun menzilli bir varyant daha sonra gelecek). 100kW'lık maksimum DC şarj oranı belirtilmiştir ve yaklaşık 30 dakikada% 80 şarj sağlar. 11 kW'lık bir AC şarjı onu altı saatten kısa bir sürede boştan doluya alabilir.  

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
BMW iX3, Türkiye'de ön siparişe açıldı,Satışlar Başlıyor
Tümünü görüntüle