alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Yeni Makyajlı Peugeot 5008 Yeni Makyajlı Peugeot 5008
Oto Dünyası Ocak 3, 2021

Yeni Makyajlı Peugeot 5008


MASFED Başkanı Aydın Koç: İkinci El Araç İçin Uygun Dönem

MASFED Başkanı tarafından yapılan açıklamada özellikle pandemi döneminde yaşanan ikinci el araç piyasasına vurgu yaptı. Dünyayı etkileyen ikinci el araç piyasası, öngörülemez şekilde artmış, ikinci el piyasası talepte zorlanmıştı. Sıfır araç alım satımında ise oldukça düşüş yaşanmaktaydı. Sıfır otomobil üretimlerinde yaşanan düşüş nedeni ile sürücülerin ikinci el araçlara yönelmesi fiyatlarda maksimum yükselme yaratmıştı. Sınırlı sayıda yapılan araç üretimi, markaların beklemesine, kullanıcıların ise ikinci el araçları talep etmesine yol açtı.

İkinci El Araç Almanın Tam Zamanı

Motorlu Araçlar Federasyonu Başkanı olan Koç, artık ikinci el araç fiyatlarının düştüğünün altını çizdi. Belirsizlik nedeni ile araç alımına yanaşmayan kullanıcılar için en doğru zamanın günümüz olduğunu belirtti. İkinci el araç fiyatları yavaş yavaş düşüyor. Sıfır araçların üretim bandında yer almasıyla ikinci el araçlara olan rağbetin düşmesi yine sürücülere olumlu olarak yansıyor. Bu durumun değerlendirilmesi gerektiğini öneren Koç, fiyatların tekrar yükselmesi ile bazı sürücülerin pişmanlık yaşamalarının muhtemel olduğunu vurguladı.

Türkiye sınırlarına gönderimde sorun yaşanan ve piyasaya giremeyen birçok marka, fabrikalarda üretimin durması ile zor anlar yaşamıştı. Bu durum nedeni ile piyasada bulunamayan sıfır araçların yerini, sıfır fiyatına yakın ikinci el araçlar aldı. İkinci el araçların dahi oldukça temininin zor hale geldiği bu dönemde, alım yapmak isteyen bazı sürücüler bekleyerek fiyatın düşmesi halinde almak istiyor. Başkan Koç tarafından yapılan bu açıklama ile fiyatlar tekrar yükselmeden ikinci el araç alımının tam zamanı olduğu tüm sürücülere önerildi.

Fiyatlar Yükselecek

Pandemi dönemini değerlendirmek isteyen birçok vatandaş ikinci el araçlara yöneldi. 2019 yılına kıyasla ikinci el otomobil alımında %18,9 oranında artış yaşandı. 10 aylık periyotta ise 7 milyon fazla araç el değiştirdi. Kasım 2020 yılı itibari ile %3-%10 oranında yavaş yavaş bir düşüş görülen ikinci el araç piyasası tekrar yükselebilir. Belirsiz bir pandemi dönemi olan 2020 yılı sonlarına yaklaşılan bugünlerde birçok ülkede virüsün mutasyona uğradığı konuşuluyor.

Tekrar katı yasakların gelmesi halinde ikinci el piyasasında yeni bir fiyat yükselmesi yaşanabilir. Başkan Koç tarafından tam zamanı olduğu vurgulanan ikinci el araçların alımı konusunda çok yavaş davranılmaması gerektiği belirtiliyor. Düşüşlerin kullanıcıları yanıltmaması gerektiği, fiyatların yeni yılda yaşanacak gelişmeler sonucu tekrar talep nedeni ile yükseleceğine dikkat çekildi. Sıfır araçların Türkiye’ye girişi konusunda bir sorun olmayan 2021 yılında nelerin gelişeceği, döviz kurlarının ne olacağı, pandemi nedeniyle geliştirilen aşıların gelişmeleri konuları belirsizliği hala koruyor.

Bu durum ileride tekrar sürücülerin ikinci el araç piyasasına yönelebileceği konusunu gündeme getiriyor. Temkinli yaklaşan sürücüler ise fiyatları düşen ikinci el araçları almama konusunda kısa zamanda pişmanlık yaşayabilirler. Oldukça hızlı çıkış yakalayan ikinci el piyasasında düşüş ters orantılı oldu. Tekrar beklenen bir yükselişin, eskisinden daha fazla olacağı muhtemel gözüküyor. Alım satım piyasasında 10 aylık süreçte yaşanan bu değişkenlik, tam olarak sürpriz gelişmeler ile değişebiliyor. Ne zaman ne olacağı belli olmayan araç piyasasında sıfır araçlar piyasaya girmeye hazırlanırken, gelişmelere bağlı olarak ülkeye giriş çıkışlarda sıkıntı yaşanabilir. Bu durum ise ikinci el piyasasını tekrar hareketlendirir.Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Audi e-tron GT sanal gerçeklikle üretilmeye başlandı
Tümünü görüntüle