alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Volkswagen Passat Üretimden Kalkıyor Volkswagen Passat Üretimden Kalkıyor
Oto Dünyası Aralık 30, 2020

Volkswagen Passat Üretimden Kalkıyor


Volkswagen'de önümüzdeki aylar içinde dikkat çekici gelişmeler yaşanacak. Alman otomotiv devi daha önce açıkladığı planlarını uygulamaya başladı. Bu planlardan biri de bazı modellerin üretimden kaldırılmasıydı. Geçtiğimiz günlerde Volkswagen e-Golf'ün üretimi sonlandırıldı. Dresden'deki tesiste son e-Golf'ün üretimi gerçekleştirildi. Aslında Volkswagen bazı fabrikalarında yeni elektrikli modeller için dönüşüme girişti. Dresden'deki tesisin üretim bandında artık ID.3'ü göreceğiz. Diğer yandan Volkswagen popüler modellerinden biri Passat için de bitiş düdüğünü çalmaya hazırlanıyor. Kısa süre önce Volkswagen Passat'ın üretiminin sona ereceği haberleri gündeme damga vurmuştu. Passat'ın yerine gelecek yeni Volkswagen modeli kendini gösterdi.

Elektrikli araçlar son yıllarda büyük yükselişte. Tanıtımlarda elektrikli modelleri eskisine göre daha sıklıkla görüyoruz. Bazı ülkeler ise belirli bir tarihe kadar benzinli ve dizel araçları kademeli olarak kaldırıp, tamamen elektrikli araçlara geçmek için planlar açıkladı. Otomobil devleri de elektrikli araçlara yatırım yapıyor. Volkswagen de bu isimlerden biri. Geçtiğimiz günlerde Passat'ın üretiminin duracağına yönelik bazı haberler çıkmıştı. Şimdi ise Volkswagen Passat'ın yerini alacağı düşünülen yeni araçtan yeni detaylar geldi.

Otomotiv devleri elektrikli otomobillerle ilgili büyük bir dönüşüm içine girdi. Birçok marka elektrikli modellerini tanıttı. Önümüzdeki aylar içinde daha fazla elektrikli araç duyurusu da olacak. Volkswagen de bu noktada ipin ucuna sıkı sıkıya sarılan otomobil üreticilerinden biri.

2023'e kadar elektrikli otomobil satışında rekor seviyelere ulaşmak istediklerini belirten şirket, ID.3, ID.4 ve ID.5 Coupe SUV'nin ardından son olarak ID.Vizzion konseptiyle karşımıza çıkmıştı.

ID.Vizzion konseptinin üretim versiyonunu, Automotive News Europe'da yer alan bir habere göre Aero-B adı altında geliştiriliyor. Volkswagen, bu yeni elektrikli aracını 2023'te yollara çıkarmaya hazırlanıyor

ID.Vizzion, gelen ilk bilgilere göre 700 km menzille gelecek ve hızlı şarj istasyonlarında 10 dakikalık kısa bir şarjın ardından 230 km boyunca yol alabilecek. Volkswagen, aracın bu etkileyici menzile ulaşmasını sağlamak için ise 84 kWh'lik bir pil kullanmayı hedefliyor.
 

Aracın tasarımı, şimdiye kadar karşımıza çıkan konsept araçlar ile benzer olacak. VW mühendislerinin tasarımı detaylandırırken özellikle maksimum aerodinamik verimlilik için çalıştığını biliyoruz.

Bu tasarım anlayışının gelecekte göreceğimiz elektrikli araçların tümünde de hakim olması mümkün. Çünkü bu sayede araçların menzilleri de artırılıyor.

Geçtiğimiz günlerde gelen bir haberle, Volkswagen'in ABD versiyonunun ardından Avrupa'da da Passat üretimini durduracağını öğrenmiştik. Bu gelişmenin ardından, 2023'te yollara çıkacak yeni elektrikli sedanın, özellikle Avrupa'da Passat'ın yerini alacağı düşünülüyor.

 Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Sinan
Ocak 11, 2021
Yanıtla
passat üretimden kalkarsa araba almayı bırakırım daha da bir arabaya binmem.
Diğer yazılar
2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ne kadar? (MTV hesaplama nasıl yapılır?)
Tümünü görüntüle