alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Vale hizmetinde yeni düzenlemeler Vale hizmetinde yeni düzenlemeler
Haberler Aralık 28, 2020

Vale hizmetinde yeni düzenlemeler


Vale hizmetlerinde değişikliğe sebep olacak "İşletmeler ve İşyerlerinin Araç Park Hizmetlerinin (Vale) Yürütülmesine İlişkin Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu değişiklik kapsamında sıhhi işyerleri ve umuma açık istirahat ve eğlence yerleri, ruhsatlarına vale hizmetini işletmek zorunda kalacak.

Vale hizmetinin maksimum 3 kilometre yarıçap içerisinde karşılanması da zorunluluk haline getirildi. Vale hizmet bedeli ise işletmecinin mensup olduğu oda tarafından belirlenen fiyat tarifesini geçmeyecek. Vale hizmeti alan işyerleri, bu hizmeti veren işletmeye de otopark göstermek durumunda olacak. Yani otoparkı olmayan işyerleri vale hizmeti veremeyecek. Vale hizmetinin zorunlu olmadığını belirten levhalar da herkesin görebileceği biçimde asılı olacak.

 

Kendi bölgesinde otoparkı olan işyerleri, ücretsiz otopark alanlarına sürücüleri yönlendirecek. Vale hizmeti kapsamında kullanılan otoparklarda ise güvenlik kamerası sistemleri zorunlu hale getirildi. Ücretsiz otopark alanlarında, karayollarında ya da halkın kullanımına açık alanlarda ise vale hizmetine özel alana izin verilmeyecek.

Düzenleme ile birlikte vale görevlilerinde aranacak şartlar da değişiyor. Vale görevlisinin, aracın cinsine uygun sürücü belgesine ve 1 Ocak 2023'den sonra yeterlilik belgesine sahip olması istenecek.

Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar, hırsızlık, uyuşturucu ve cinsel saldırı suçlarından mahkum olanlar ya da bu suçlardan hakkında kovuşturma bulunanlar vale görevlisi olamayacak.

 

Son 5 yıl içerisinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazasına karışan, uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak ya da alkollü şekilde araç kullanan ve hız kurallarını ihlal ettiği için ehliyeti birden çok kez geri alınan kişiler de bu hizmeti veremeyecek.

Yönetmeliğe aykırı hareket eden vale işletmeleri, Kabahatler Kanunu'nun 22 ve 32. maddeleri ile İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 3. maddesi kapsamında işlem görecek.Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
2020 yılının en çok satan araba modelleri
Tümünü görüntüle