alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Ünlü Otomobil Markalarının İlk Ürettikleri Otomobilleri Ünlü Otomobil Markalarının İlk Ürettikleri Otomobilleri
Oto Dünyası Ocak 4, 2021

Ünlü Otomobil Markalarının İlk Ürettikleri OtomobilleriÜnlü Otomobil Markalarının İlk Ürettikleri Otomobilleri
 

Üretimlerine 20. yüzyılın başında başlanan motorlu taşıtlar, günümüze kadar birçok değişim geçirerek geldi. Tarihe baktığımızda birçok denemenin ardından geliştirildiğini bildiğimiz otomobiller zamanla bugünkü sektöre yön veren temel nitelikleri de belirledi. Bu yazımızda birçok ünlü markanın ürettiği ilk otomobil modellerini sizler için listeledik.

 

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz, Karl Benz'in şirketi “Benz & Cie.” ve Gottlieb Daimler'in şirketi “Daimler Motoren Gesellschaft” in birleşmesi sonucunda 1926 yılında  kurulmuş bir otomotiv firmasıdır. Mercedes-Benz'in ilk otomobili Benz Motorwagen 1885 yılında üretilmiştir.

 

 

FIAT

Fiat, 1899 yılında Giovanni Agnelli tarafından kurulmuş İtalyan otomobil üreticisidir. Fiat 3 ½ CV adıyla da bilinen Fiat'ın ilk modeli Fiat 4 HP 1899 yılında üretilmiştir.

 

 

OPEL

Opel, 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan, Groupe PSA'ya bağlı Almanya merkezli bir otomotiv şirketidir. Opel’in ilk otomobili Patentmotorwagen 1899 tarihinde üretilmiştir.

 

 

PEUGEOT

Peugeot, Armand Peugeot’nun öncülüğünde 1810 yılında el aletleri ile üretime başlamış, 1890 yılından bu yana da otomobil üreticisi olan Fransız markasıdır. Peugeot’nun kendi adını taşıyan ilk otomobil modeli olan Peugeot 1889 tarihinde üretilmiştir.

 

RENAULT

Renault, ünlü Fransız otomobil üreticisidir. Renault, Louis - Fernand - Marcel Renault kardeşler tarafından 1898 yılında kurulmuştur. Louis Renault’a ait ilk minik otomobili Voiturette 1898 yılında üretilmiştir.

 

 

FORD

Ford, Henry Ford tarafından Michigan - ABD'de 1903 tarihinde kurulmuş bir otomotiv firmasıdır. Ford'un bu ilk otomobili Ford Model A 1903 yılında üretilmiştir.

 

 

SKODA

Skoda, Çek otomobil üreticisidir. Şirket 1895 yılında Laurin & Klement adlı aile şirketinde çalışan 2 kişinin bisiklet yapmak üzere ortaklık kurmaları ile kuruldu. Skoda'nın ilk otomobili Laurin&Klement Tip A adıyla 1906 yılında üretilmiştir.

 

 

 

ALFA ROMEO

Alfa Romeo, 1910 yılında İtalya'nın Milano şehrinde, Milano'lu aristokrat bir aile tarafından kurulmuş olan bir otomobil üreticisidir. Alfa Romeo'nun firmalarından Alfa'nın ilk üretimi olan otomobil ALFA-24-HP 1910 yılında üretilmiştir.

 

 

AUDI

Audi, Alman menşeili merkezi  Bavyera'da bulunan bir otomobil şirketidir. Audi'nin bu ilk modeli Audi Tip A 1910 yılında üretilmiştir.

 

 

NİSSAN

Nissan, çok uluslu Japonya merkezli otomotiv şirketidir. Nissan'ın öncülü olan Datsun'un kendi adını taşıyan otomobili 1914 yılında üretilmiştir.

 

 

 

VOLVO

Volvo, İsveç merkezli TIR, otobüs, otomobil, iş makinesi, deniz motoru ve endüstriyel motorlar üretimi yapan firmasıdır. Şirketin ilk otomobil serisi Volvo ÖV 4 1927 yılında üretilmiştir.

 

 

 

BMW

BMW, 1916 yılında kurulan Alman, otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisidir. BMW'nin ilk otomobil 3/15 PS 1929'da yılında üretilmiştir.

 

 

 

TOYOTA

Toyota, 1933 yılında, Kichiro Toyoda tarafından kurulmuştur. Toyota’nın ilk otomobili Toyoda Model AA 1936 yılında üretilmiştir.

 

 

 

VOLKSWAGEN

Volkswagen, Almanya'da, 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi içi kurulmuş bir otomobil firmasıdır. Volkswagen’nin ilk modeli Volkswagen Beetle 1938 yılında üretilmiştir.

 

 

 

PORSCHE

Porsche,  1947 yılında Ferry Porsche tarafından Stuttgart'ta kurulmuş olan spor araba firmasıdır. Porsche’nin ilk modeli Porsche 356 1948 yılında üretilmiştir.

 

 

SEAT

Seat, merkezi Martorell - İspanya'da bulunan bir İspanyol otomobil üreticisidir. Seat’ın ilk otomobili Seat 1400 1953 yılında üretilmiştir.

 

 

KIA

KIA, 1944 yılında Güney Kore'de kurulmuş ilk bisiklet ve otomobil üreticisidir. KIA'nın ilk otomobili K-360 1962 yılında üretilmiştir.

 

 

HONDA

Honda, 1948 yılında Soichiro Honda tarafından Japonya'da kurulmuş Japon bir otomotiv firmasıdır. Honda’nın ilk 4 tekerlekli taşıtı Honda T360 1963 yılında üretilmiştir.

 

 

HYUNDAI

Hyundai, 1947 yılında Chung Ju-Yung tarafından kurulan şirketler grubudur. Hyundai'nin ilk otomobili Pony 1975 yılında üretilmiştir.

 

 

 


 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Fren Ayarlarına Dikkat
Tümünü görüntüle