alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
TOGG'un tasarım patronu, Murat Günak TOGG'un tasarım patronu, Murat Günak
Oto Dünyası Nisan 3, 2021

TOGG'un tasarım patronu, Murat Günak


Günak'ın portföyü ise bir hayli kabarık.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Volkswagen ve Mercedes'in eski baş tasarımcılarından olan Murat Günak'ın, projenin "Tasarım Lideri" olarak görevlendirildiğini açıkladı. Günak, TOGG'un tasarımında söz sahibi olan birkaç isimden de biriydi.

TOGG'un resmi LinkedIn hesabından yapılan açıklamada ilk olarak danışmanlık rolü üstlenen Murat Günak'ın 1 Nisan itibariyle TOGG Tasarım Lideri olduğunun altı çizildi. Böylece Günak, TOGG'un üreteceği otomobillerin tasarımından sorumlu olacak.

1957 İstanbul doğumlu olan Murat Günak, Almanya'nın Kassel bölgesinde bulunan Hochschule für Bildende Künste'de lise eğitimini tamamladı. Daha sonra Londra'ya giderek Kraliyet Sanat Koleji'nde Claude Lobo ve Patrick Le Quément gibi isimlerin altında çalışan Günak, Ford'un tescillediği "Otomotiv Tasarım Ustası" ödülüne de layık görülmüştü.

Günak'ın portföyü ise bir hayli kabarık. İki yıl Ford Almanya'da çalıştıktan sonra ömrünün 8 senesini Mercedes-Benz'e harcayan tasarımcı, 1994 yılında Peugeot'nun Tasarım Şefi olmayı başarmıştı. 1998 yılında yuvası olan Mercedes'e geri dönen Günak, Mercedes-Benz ve DaimlerChrysler'de Başkan Yardımcılığı yapmıştı.

2003 itibariyle bir diğer Alman olan Volkswagen'e geçiş yapan yönetici, 1 sene içerisinde Volkswagen Grubu'nun da Tasarım Müdürü olmayı başardı. 2007 yılında Volkswagen'den ayrılan Günak, koltuğunu Walter de'Silva'ya bırakmıştı.

 Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Kanada'daki otomobil satışları dibe çakıldı
Tümünü görüntüle