alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken 10 önlem Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken 10 önlem
Haberler Ocak 20, 2021

Araç satın alırken dikkat edilmesi gereken 10 önlem


Aracı daha çekici bir şekilde sunmak için bazı gerçekler alıcıdan gizlenebilir veya üzerinde oynanabilir dikkat edin!
Kullanılmış bir araba satın almadan önce durumu ve değeri sağlamak için bilmeniz gereken 10 stratejiden oluşan bir kontrol listesi.

KULLANILMIŞ OTOMOBİL ALIRKEN ALINACAK 10 ÖNLEM

DİKKAT ->  
ARAŞTIRMA -> SOR ->  İNCELEME  ->  DOĞRULA

1) ŞAHISLARDAN ALIRKEN DİKKAT EDİN

Araba alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Bir Şahıs taşıtı, araçları satın alan ve bunları kendi adına kaydettirmek yerine, aynı aracı bir markayla satışa sunacak olan lisanssız bir kişi, şahıs yani bireyseldir. Arabanın gerçek durumunu yanlış sunabilirler veya çekici görünmesi için önemli sorunları gizleyebilirler. Dikkat!2) ARAŞTIRMA - BAYİYE VE GALERİLERE GÖZ ATIN

Satılık araba

Bayilerden , galerilerden satın alırken geçmişlerine ve itibarlarına bakın. Satıcının oldukça büyük bir envanteri var mı? Küçük bir envantere sahip bir bayi, güvenilir olmayabilir. Etrafta duran hurdaya ayrılmış arabalar görüyor musunuz? Bayi, kesikleri ve büyük kusurları gizlemek için arabaları yeniler ve sonra bunları kar için satabilir. Bayinin ve galericinin güvenirliliğini doğrulamak için daima bayi geçmişini kontrol edin.

Bu liste kesinlikle araba için çekici görünüyor ve umut verici bir şekilde el değmemiş görünüyor ve fiyat şaşırtıcı derecede düşük. Asırlık deyim - " Parıldayan her şey altın değildir ", bu yüzden "yakalama" istediğinizden emin olun çünkü mutlaka olmalı. Fiyat gerçek olamayacak kadar düşük görünüyorsa veya satıcı alarm zilinizi çalıştıran bir şey yapıyorsa - Uzaklaşın! Otomobilin bazı ciddi sorunları olabilir ve satıcı kolay bir çıkış arıyor olabilir.


4) ARACIN RUHSATINI KONTROL EDİN

Satıcının adının ve adresinin araç ruhsat sahip bilgileriyle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin. Satıcıya, ona önceki satıcının  arabayı neden sattığını sorun. Araba çalınmış olabilir veya bir suç faaliyetine karışmış olabilir. Polis tarafından aranan bir aracın sahipliğini almak istemezsiniz. Ayrıca ruhsata göre marka, model, yıl, renk, plaka ve hasarını iki kez kontrol edin.
Hasar sorgulama için hasar boşluk "plakayı" yazıp 5664 e mesaj atın

5) KİLOMETRESİ GERİ ALINMIŞ MI KONTROL EDİN , ETTİRİN.

Km düşürme

Kilometre sayacının içinde ve çevresinde sabotaj (çizikler, çatlaklar) olduğuna dair herhangi bir kanıt var mı? Aracın aşınma ve yıpranması, kilometrenin gösterdiğinden daha fazla kullanım mı gösteriyor? Aracın çok fazla çalıştırılmadığını göstermek için kilometre sayacı ile oynanmış olabilir. Bu, alıcıların karşılaştığı en yaygın dolandırıcılıklardan biridir.

6) ARABANIN DURUMUNU İKİ KEZ KONTROL EDİN

Arabanın içini ve dışını kapsamlı bir inceleme yapın ve aracın satıcının reklamını yaptığı aynı durumda olduğundan emin olmak için bir test sürüşü yapın. Kullanılmış bir arabanın nasıl inceleneceğini öğrenmek için Kullanılmış Araba Satın Alma Kılavuzunu okuyun .

7) HASAR MESAJI GELMEYEN SORGULAMAYA DİKKAT EDİN
Eğer satın almak istediğiniz arabanın plakasını sorguladığınız da mesaj gelmiyor yada gelen mesajda kayıt bulunamamış diyorsa , Araç yeni satın alınmış yada Kazası dışarıdan yaptırtılıp plakaya yansıtılmamış olabilir dikkatli olun.

8) NE ZAMAN ÖDEME YAPACAĞINIZI BİLİN
Aracı şahsen görüp satıcıyla görüşene kadar şahıs ise parayı transfer etmeyin kapora göndermeyin. Ödemeyi yapmadan önce ruhsat isteyerek Satıcı Kimlik Bilgilerini doğrulayın. Arabanın fiyatı gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa son derece dikkatli olun.

9) İNTERNETTE ARAÇ FİYATINI DOĞRULAYIN
Bilgili bir alıcı olun. Bir anket,% 60 kadar insanın seçtikleri aracı satın almak için bir galeriye gitmeden önce araştırma yaptığını gösterdi. İnternette markaya, modele, yıla ve kilometreye dayalı olarak kullanılmış herhangi bir araba için adil bir tahmin alabileceğiniz bir dizi portal vardır. Bunu ilan edilen fiyatla karşılaştırın.Bunun için Alıcıbul uygulamasını kullanabilirsiniz.

10) ARACI SATIN ALMADAN ÖNCE MUTLAKA GÜVENİLİR BİR EKSPERTİZ FİRMASINI GÖTÜRÜP RAPOR ALARAK İNCELETİN

araba bakım

Dolandırıcılığı önlemeye yönelik tüm bu önlemlere ve stratejilere rağmen, arabanın gerçek durumunu değerlendirmek oldukça zordur. Özellikle alıcı büyük bir otomobil tutkunu değilse veya arabalar hakkında sınırlı bilgiye sahipse. Bir meslekten olmayan alıcının tanımlayamayacağı birkaç şey vardır. Bu durumda, aracı bağımsız bir tamirci tarafından muayene ettirmeniz veya bir Araba ekspertiz şirketleri tarafından Sertifikalandırarak raporlamanız önerilir . 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Taner simsek
Ocak 20, 2021
Yanıtla
Ayrıntılara en iyi şekilde değinilmiş , araç almadan önce kafamdaki soruların bazılarının cevaplarını bulmuş oldum iyi çalışmalar.
Diğer yazılar
Yağ değişim tavsiyeleri nasıl olur?
Tümünü görüntüle