alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Renault 5 elektrikli süper mini olarak yeniden doğdu Renault 5 elektrikli süper mini olarak yeniden doğdu
Oto Dünyası Ocak 15, 2021

Renault 5 elektrikli süper mini olarak yeniden doğdu


Renault , şirketin servetini canlandırmak için büyük bir yeni planın bir parçası olarak gelecekte satışa sunulacak olan popüler 5'in elektrikli hatchback olarak yeni bir versiyonunu piyasaya süreceğini doğruladı. 
Yeni Renault 5 Prototipi Clio'nun 1972'den 1985'e kadar ürettiği selefinden stil ve tasarım ipuçlarını alıyor. Fransız markanın 2025 yılına kadar piyasaya süreceği yedi tam elektrikli araç dahil 14 yeni modelden biri olacak.

Firmanın gelecekteki ürün yelpazesine Renault 4 süper mini'nin yeni bir elektrikli versiyonu da eklenecek. 
Fransız firma, makineyi bu sabah yeni patron Luca de Meo tarafından tasarlanan 'Renaulution' stratejik planının açıklanması sırasında ortaya çıkardı . 5 Prototip şehir otomobili, Renault'nun 2025 yılına kadar satışlarının% 30'unun elektrikli araç olması yönündeki çabasının önemli bir parçası olacak.
Fiat'ta geçirdiği süre boyunca 500'ü yeniden canlandırmada kilit rol oynayan De Meo, “Bir kült ürünü yeniden icat etmenin tüm marka altında bir ateş yaktığını tecrübelerime dayanarak biliyorum. Bu, birçok kişinin karşılayabileceği bir fiyata kült bir araçtır. Ve bu, tüm Renault markası için yalnızca bir başlangıç. "

Renault 5 Prototipi, modern bir EV bükümü verilmiş olsa da, kült klasik Supercinq ve R5 Turbo sürümleri de dahil olmak üzere orijinal 5'in çeşitli sürümlerine sayısız referans içeren bir tasarıma sahip, yalnızca elektrikli bir modeldir. Ön farlar orijinal tasarıma göre modellenirken, radyatör ızgarasının orijinal üzerine yerleştirildiği yerde öne monte edilmiş bir EV şarj portu var. 

Renault tasarım şefi Gilles Vidal şunları söyledi: “Renault 5 Prototipinin tasarımı, mirasımızın kült bir modeli olan R5'e dayanıyor. Bu prototip, moderniteyi, zamanına uygun bir aracı temsil ediyor: Şehir içi, elektrikli, çekici. ”

Renault, Concept 5'in üretim versiyonunun ne zaman satışa çıkacağını veya tam teknik özellikleri ne zaman vereceğini henüz onaylamadı.
Vitrin, daha geniş arka tekerlek kemerleri ve yeni modelin yüksek performanslı bir versiyonunun olasılığını ima eden R5 Turbo hot hatch'e selam veren kırmızı şeritli bir görünüm içeriyor.
2025 yılına kadar dünya çapında yedi yeni EV piyasaya sürme taahhüdünün ötesinde, 5 EV'nin ne zaman üretime girebileceği konusunda herhangi bir zaman çizelgesi verilmedi. Bir şehir otomobili olarak tanımlanan model, firmanın kompakt elektrikli hatchback olarak son derece başarılı Zoe EV'nin yerini alabilir ve muhtemelen o sırada değiştirilmesi gerekecektir.
Renault geçen yıl, CMF-EV platformunda inşa edilen ilk otomobil olarak gelecek yıl üretime girecek elektrikli bir SUV olan Mégane eVision'ı tanıttı.


 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
2021 Araç Muayene Ücretleri Belli Oldu. İşte Fiyatları
Tümünü görüntüle