alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Otomobil fiyatlarında rekor düşüş Otomobil fiyatlarında rekor düşüş
Haberler Ocak 30, 2021

Otomobil fiyatlarında rekor düşüş


Satışlar Eylül 2016'dan bu yana en düşük seviyeye düştükten sonra fiyatlar keskin bir şekilde düşmeye başladı. Son iki ayda 200 bin liralık bir otomobil 20 bin lira kaybetti. 

Özellikle Corona virüsünün etkisiyle yeni araçların hazırlanmasında yaşanan sıkıntıların ardından, ikinci el araçların fiyatı geçen yıl rekor bir artış gösterdi ve bazı modeller neredeyse% 100'e ulaştı. Ancak ikinci el araçların yanından çıkan bu rüzgar tersine çevrildi. Özellikle fiyatlarda köpüğün ortaya çıkmasıyla bu sektörde bir durgunluk yaşandı. 


 

REKOR DÜŞÜŞ

Bıçak gibi kesme gereksinimleri satış rakamlarında açıkça ifade edilmektedir. Kullanılmış otomobil pazarında Ekim 2020'de başlayan düşüş, geçen ay rekor kırdı. Aralık 2020'de ikinci el otomobil satışları% 53'ü aştı. 

SON 4 YILDA BÖYLE HİÇ GÖRÜLMEDİ

İkinci el otomobil satışları, Eylül 2016'dan bu yana en düşük seviye olan 350. 000 adetten Aralık ayında 349. 000 adede geriledi. 

FİYATLAR GERİLEDİ

ikinci el otomobil pazarındaki hızlı düşüş fiyatlara da yansıdı. Geçen yıl yükselen fiyatlar arabalara göre 10-15 kat daha fazla düştü çünkü satıcılar artık satın alma zamanı mesajı veriyorlar çünkü talep durdu. 

200 BİN TL OLAN ARAÇ 180 BİN TL YE DÜŞTÜ

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAŞ) Başkanı Hayrettin Ertemel konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ikinci el araç pazarında yaşanan durgunluğu faiz oranlarının yükselmesine ve araç tarafında çözülen hisse sorununa bağladı. Sıfır, geçen yıl Kasım ayından bu yana fiyatların düşmeye başladığını ve yüzde 15, 200 bin TL'ye kadar yükseldiğini kaydeden. Son iki ayda bir aracın 20. 000 TL düştüğünü söyledi. 


Satın almak için doğru zaman: fiyatlar eski haline dönebilir

Ellerinde stokladıklarını, çözülmesinin üç ila beş ay sürebileceğini kaydeden Ertemel, aşı çalışmalarında fiyatların hızla toparlanmaya başlayacağı Haziran ayına işaret etti ve vatandaşları görmeye çağırdı. Otomobil fabrikalarının tekrar kapatılması halinde geçen yılki senaryonun ortaya çıkabileceği ve fiyatların tekrar yükselebileceği konusunda uyardı. 

 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Fuat Guntop
Ocak 30, 2021
Yanıtla
Belliydi düşeceği bianda fiyatlar koronodan fırsatlanıp tavan yapmıştı.Eski fiyatlara tekrar ulaşmayabilir belki ama yinede bu düşüş iyi oldu inş daha da düşer.
Diğer yazılar
Volkswagen Polo Harlequin, 2021'de geri dönüyor
Tümünü görüntüle