alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için son gün yarın Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için son gün yarın
Oto Dünyası Ocak 31, 2021

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için son gün yarın


Kamu kredilerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme kapsamında, son tarih yarın belirlenecek. 1 Mart anaokulu ve ilk bölüm tarihleri  1 Mart olarak belirlendi. Tersine, bu yılki motorlu taşıt vergisinin ilk taksiti için ödeme dönemi yarın sona erecek. 

Geliri sadece basit bir şekilde belirlenen işletme gelirini içeren mükellefler, 1 Şubat - 1 Mart tarihleri  arasında yıllık gelir vergisi beyannamelerini verirler. 

Bu mükellefler defter beyanname sistemi üzerinden beyanname verebilecekler. 2020 yılı gelirlerine ilişkin yıllık beyannamelerde hesaplanan gelir vergisi iki eşit taksitte ödenecektir. İlk ödeme 1 Şubat - 1 Mart tarihleri  arasında yapılacak. İkinci bölüm haziran ayında verilmelidir. 

Vergi, anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerinden ödenebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı'na göre basit yöntemle vergilendirilen mükellef sayısı 808. 000. 571 iken, bu mükelleflerin 46. 000. 560'ı İstanbul'da bulunmaktadır. Taksi şoförleri, terziler, kuaförler, ayakkabıcılar ve minibüs operatörleri gibi tüccarlar ve zanaatkârlar basitçe vergilendirilir. 

Vergi mükellefleri için basit bir şekilde vergilendirilen bazı avantajlar ve fırsatlar vardır. Bu kapsamda mükellefler muhasebe defteri tutmaz, kaynaklardan vergi kesintisi yapmaz, müşteri hizmeti ve ödül beyannamesi vermezler. Bu mükellefler, geçici vergi beyannamesi vermezler ve geçici vergi ödemezler. Teslimat ve hizmetleri KDV'den muaf olduğu için bu vergi mükellefleri KDV beyannamesi vermemektedir. 2020 yılına kadar ticari geliri 13. 000 liraya düşürülecek olan bu mükellefler, engellilik indiriminden de yararlanabilecek. 

KİŞİSEL HİZMET İÇİN ZAMAN BEYANI

Diğer maaş geliri yaratan mesleki hizmetler tarafından 2021 yılında ödenecek gelir vergisine ilişkin uygulama ve hesaplama prosedürleri 1 Şubat - 1 Mart tarihleri  arasında uygulanacak. Bu bakımdan hizmette gelirleri kolayca belirlenen esnaflarla çalışanlar, özel hizmetlerde çalışan şoförler, özel maaşlı inşaatçılar tarafından istihdam edilen inşaat işçileri ve mülk sahipleriyle çalışanlar gibi profesyoneller bulunmaktadır. 

Kamu taleplerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin yönetmeliğin bir parçası olarak, süre yarın karşılanacak. Yukarıdaki yapılandırma için abonelik tarihi ve ilk taksit 1 Mart olarak belirlendi. 


 

MTV'DE YARIN SON GÜN

Bu yıl ilk motorlu taşıt vergisinin ödenmesi için son tarih yarın sona eriyor. Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim-Kasım-Aralık 2020 dönemi için yarın sonuna kadar  sunulmalı ve ödenmelidir. 
 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Küresel üretim kıtlığı: Audi, üretim yavaşladıkça 10.000 personel işten çıkarılıyor
Tümünü görüntüle