alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Mercedes-Benz, CLC Coupe aracını şimdilik düşünmüyor Mercedes-Benz, CLC Coupe aracını şimdilik düşünmüyor
Oto Dünyası Şubat 20, 2021

Mercedes-Benz, CLC Coupe aracını şimdilik düşünmüyor


Automotive News Europe'a konuşan Christian Früh, Alman markanın CLA ile CLS arasına yerleşecek bir BMW 4 Serisi Gran Coupe rakibi bir model planlamadıklarını belirtti.

Hâlihazırda satışı devam eden C-Serisi'nin (W205) dört kapılı coupe versiyonuna dair ilk söylentiler, Mayıs 2014'te ortaya çıkmıştı ancak aradan geçen 6 senede herhangi bir açıklama ya da bu yönde bir hamle gelmedi. Arka kapılarını kaybetmeden eğimli tavana kavuşması beklenen CLC-Serisi, yeni jenerasyon W206'da da karşımıza çıkmayacak gibi görünüyor.

Automotive News Europe'a konuşan Christian Früh, Alman markanın CLA ile CLS arasına yerleşecek bir BMW 4 Serisi Gran Coupe rakibi bir model planlamadıklarını belirtti. Aslında Audi A5 Sportback ile de mücadele edecek bir CLC'nin W206'nın ilk gelişim aşamalarında masaya yatırıldığına dikkat çeken Früh, nihai olarak olumsuz yönde karar verildiğinin altını çizdi.

"Biliyorsunuz, otomotiv sektöründe bir konseptin gerçek bir üretim modeline dönüşmesi ihtimali her zaman çok yüksek değildir."

 

Uzunlamasına motorun "tartışılmaz kazanımlar" getirdiğine inanan Mercedes, yatay motor yerleşimi yaklaşımını da elemiş. Früh, tercih ettikleri düzen sayesinde "çok daha iyi bir tutunma, sürüş koşullarından bağımsız yönlendirme sistemi ve karmaşık arka aks dizaynına uygun premium bir şasi" elde ettiklerini söylüyor. Sonuç olarak deneyimli mühendise göre W206 C-Serisi, önden çeker araçlardan çok daha üstün konfor, sürüş ve stabilite özellikleri sunacak.

Yeni C-Serisi'nde karşımıza çıkmayacak bir diğer güç ünitesi ise sıfır emisyona izin veren elektrik motoru. Früh, uzun vadede C-Serisi'nin EV versiyonuna geçeceğine işaret etse de, W206'nın kullandığı MRA platformunun %100 elektrik altyapısını desteklemediğini kaydetti ve EVA mimarisinin EQS ve EQE ailesi gibi büyük otomobiller için dizayn edildiğini hatırlattı.

"Yeni nesil C-Serisi'nde beklediğimiz ve gerçek olacak türev yok mu?" diye isyan edebilirsiniz ancak meraklanmayın. Stuttgart merkezli marka, Audi A4 Allroda'a karşılık 4Matic dört çeker sistemine sahip C-Serisi All-Terrain ile pazarda yer alacak. Ancak E-Serisi All-Terrain'de sunulan havalı süspansiyon düzeni C-Serisi ailesindeki modelde yer almayacak. Bunun sebebi ise W205 jenerasyonunda nerdeyse kimsenin bu opsiyonu (Airmatic) seçmemesi olmuş. Geçen sene 100 C-Serisi müşterisinden sadece 1'i aracında bu donanımı istemiş.

Bu arada, W206 C-Serisi'nde görev yapacak olan arka tekerlek yönlendirme sistemi (RWS) yeni S-Serisi'ndeki ileri seviye teknoloji değil. C-Serisi, daha karmaşık bu sisteme hem boyut olarak hem de fiyatlandırma olarak uygun bulunmamış. Yine de araçta bulunan düzen, düşük hız manevralarında dönüş çapını 40 cm kısaltarak 10,6 metreye indirecek.

Yeni C-Serisi Sedan (W206) ve C-Serisi Estate (S206) önümüzdeki hafta salı günü, yani 23 Şubat'ta tanıtılacak.

 Paylaş :

Etiketler

mercedes

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Fiyat düşüşleri ikinci el otomobil deki satışı arttırmadı
Tümünü görüntüle