alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Kışlık Araç Bakımı Tavsiyeleri Kışlık Araç Bakımı Tavsiyeleri
Tavsiyeler Aralık 29, 2020

Kışlık Araç Bakımı Tavsiyeleri


Her Zaman Önceliği Kış Lastiklerine Verin

Kışın ağır hava koşulları yolları çok çabuk etkiler. Çiğ, yağmur, kar ya da buzlanma gibi bir sürü değişik etkenle beraber yolculuk edebilmek için arabanın da bu koşullara uyum sağlaması gerekmektedir. Kış lastikleri, kötü havalarda size güvenli yol tutuşu sağlayacak yegane unsur. Bj yüzden kışlık araç bakımı konusunda, lastiklere öncelik vermenizde fayda var.
 

İdeal Kış Lastiği Nasıl Olmalı?

Özellikle eski ve aşınmış lastikler kışın kesinlikle olmamalıdır. İdeal bir kış lastiği değerlendirmesindeyse en önemli etken lastik diş derinliğidir. Lastik diş derinliği özellikle buzlu ve karlı havalarda aracın kontrolünü sağlayacak derinlikte olmalıdır. Soğuk havalarda lastik hava basıncını da kontrol etmeyi unutmayın, kışın lastiklerinizi gereğinden fazla şişirmek kaygan zeminlerde yol tutuşunuzu zorlaştırır ve beklenmedik tehlikelere yol açabilir, hava basıncını düzenli olarak kontrol etmekte fayda var.
 

Motor Bakımı

Kışlık araba bakımı ritüeli olarak, her sene aracınızın motorunu düzenli bir şekilde kontrol ettirebilirsiniz. Zamanla aracınızın motorunda oluşmuş ufak sorunlar, soğuk kış mevsimlerinde bir anda çığ gibi büyüyebilir. Örneğin; marş, rölanti, avans ayarı, stop etme ya da güç oynamaları gibi motor kaynaklı problemleri düzeltmek faydalı olacaktır.

 

Soğutma Sıvısı Kontrol Edilmeli

Sadece kışlık araç bakımı vakti geldiğinde değil, tükenmiş soğutma sıvısıyla araba yolculuğu yapmak her mevsim tehilikelidir. Fakat kışın bir problem oluşturma riski daha da artar. Soğuk havalarda motorun donmasına neden olabilir ve bu tip durumlarda aracınızın motorunda geri döndürülemez tahribatlar oluşabilir.

 

Kışlık Araç Bakımı, Silecekler ve Camlar

Kışın belki de en sık yaşanan problem, sileceklerin düzgün çalışmaması ve camda oluşan buzlanma gibi durumlarla görüş kalitesinin azalmasıdır. Sileceklerinizin verimli çalışabilmesi için kışlık silecek lastiği ve antifiriz kullanarak, kışın  sorunsuz bir şekilde arabanızla yolculuk edebilirsiniz. Cam buzlanması veya kar tutması gibi durumlara hazırlıklı olmak için arabanızda bir buz kazıyıcı bulundurmanız da yararlı olacaktır. Tabi buzlanmış camı sirkeli suyla silerek daha sağlıklı ve eski usul yöntemlere de baş vurabilirsiniz.

Unutmayın, kışlık araç bakımınızı eksiksiz bir şekilde yaptığınızda kışın araba kullanmanın tadını da daha çok alacaksınız.Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
İklime duyarlı e-yakıt projesi hedefi 130 bin litre e-yakıt olacak
Tümünü görüntüle