alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Araba kış bakımı nasıl yapılır? Araba kış bakımı nasıl yapılır?
Tavsiyeler Ocak 20, 2021

Araba kış bakımı nasıl yapılır?


Türkiye'nin bazı bölgelerinde sıcaklık sıfırın altına düştüğünde, kış sürüşü için kendinizi ve arabanızı nasıl koruyacağınızı düşünmenin zamanı geldi.
Kış sürüşü hem size hem de arabanıza daha fazla yük bindirir, bu nedenle her şeyin yolunda olduğundan emin olmak önemlidir.
Birkaç basit kontrol, arızalanma olasılığını büyük ölçüde azaltabilir ve ayrıca arabanızın buzda ve karda sürüşü potansiyel olarak daha kolay ve daha az stresli hale getirebilir.

Kış sürüşü ipuçları
Ne de olsa şimdi nispeten ucuz olan bir şeyi tamir etmek, daha soğuk koşullarda çok daha maliyetli bir başarısızlıktan kaçınmanıza yardımcı olabilir veya bir yerde mahsur kaldıktan sonra büyük bir kurtarma ücreti ödemenizi önleyebilir.
Koşullara aykırı düşmediğinizden emin olmak için, işte önerilen kış arabası bakımı ipuçları listemiz.

Çıplak temeller
En azından, kış gelmeden önce tüm düzenli kontrollerinizi yaptığınızdan emin olun. Arabanızın yağ seviyesini, soğutma suyu seviyesini, lastik basınçlarını ve ışıklarını kontrol edin. Arabanıza bir süredir bakım yapılmadıysa, kış gelmeden önce yaptırmanız faydalı olabilir. Bu, sıcaklık düşmeden önce her şeyin yolunda olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.
Şimdi ayrıca herhangi bir mekanik veya elektrik arızasıyla ilgilenme zamanı, çünkü bunlar, olası en kötü hava koşullarında aracınızın taşlanmasını durma noktasına getirebilirler. Arabanızın tüm sistemlerini de test edin çünkü ısıtmalı arka camınız gibi şeylerin başarısız olduğunu daha sonra öğrenmek istemezsiniz.

Kış lastiği ipuçları

Antifrizinizi kontrol edin
Arabanızın soğutma sisteminde doğru miktarda antifriz yoksa, termometre sıfırın altına düşmeye başladığında büyük bir arıza yaşayabilirsiniz.
Yerel motor faktörlerinden bir antifriz test cihazı alın ve karışımın ne olması gerektiğini ve ne tür bir antifriz kullanmanız gerektiğini görmek için el kitabınızı kontrol edin. Gerekirse herhangi bir yerel bayi veya garaj sizin için test edebilir.
Radyatör, soğutma suyu hortumları ve su pompasında sızıntı veya gözle görülür hasar olmadığından emin olmak için soğutma sisteminin geri kalanını da inceleyin.Arabanızın aküsüne iyi bakın
Soğuk, arabanızın aküsüne zarar verebilir, hatta düzenli olarak sürmiyorsanız. Aracınızın sıcaklık düştükçe yavaş çalıştığını fark ederseniz, piliniz büyük olasılıkla bitiyordur. Bu nedenle, pilin durumu hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, yerel bir bayi veya garaj tarafından test ettirin.
Bir alarm sisteminden kaynaklanan bir arıza veya boşaltma nedeniyle birkaç gün bırakırsanız, aracınızın aküsü boşalırsa, şarjını tamamlaması için bir damlama şarj cihazına yatırım yapmayı veya herhangi bir sorunu çözmesi için bir otomotiv elektrikçisini kullanmayı düşünün.

Işıklarını parlak tut
Tüm ışıklarınızın düzgün çalıştığından emin olmanın yanı sıra, arabanızın hafif camlarının hasar gördüğünü veya solduğunu biliyorsanız, yaklaşık 14,99 £ karşılığında uygun bir çizik onarım seti almayı düşünün. Yakalanmamak için arabanızda bir dizi yedek ampul de taşıyın.
Daha eski arabalar da görünürlüğü iyileştirmek için daha güçlü ampullere yükseltmeden yararlanabilir, ancak uyumlu ve uygun ampulleri seçtiğinizden emin olun.

Frenlerinizi inceleyin
Çıngıraklar, gıcırtılar, sallanmalar, yumuşak bir fren pedalı ve durma mesafesinde gözle görülür bir artış, arabanızın fren sisteminin dikkat edilmesi gerektiğini gösteren işaretlerdir.
Durma mesafeleri buzlu veya karlı yollarda büyük ölçüde artar ve aşınmış veya hatalı frenler onları daha da kötüleştirir - bu yüzden en iyisi onlara baktırmak.

Lastiklerinize bir kez daha verin
Lastiklerinizin durumu ve kalitesi, aracınızın kışlık yollardaki performansında önemli bir fark yaratacaktır. Lastik sırtı alçaksa, yanaklar hasar görmüşse, delinmeniz yavaşsa veya bütçeye uygun bir markaysa, arabanızı kontrol etmek çok daha zor olabilir.
Bunları dikkatlice kontrol edin ve diş düşükse veya herhangi bir hasar belirtisi varsa değiştirin. Mümkünse yüksek kaliteli lastiklere geçmeyi de düşünebilirsiniz.

Görünürlüğünüzü koruyun
Kışın en büyük tehlikelerinden biri görünürlük eksikliğidir. Kötü durumda olan silecek lastiklerini yüksek kaliteli parçalarla değiştirin, yıkama sıvınızı kış karışımı cam suyla doldurun ve camınızı ve yan aynalarınızı silmek için temiz bezler taşıyın.
Arabada ek cam yıkayıcı bulundurmanız tavsiye edilir. Tükenmesi, ön camınızın kısa sürede tuz ve kir ile karartılmasına neden olabilir. Soğuk, çok daha şiddetli hale gelmelerine neden olabileceğinden, ön cam yongalarının veya çatlakların da bakılmasını isteyebilirsiniz.

Contaları, kilitleri ve menteşeleri yağlayın
Soğuk hava, kapıların hava contalarına yapışmasına neden olarak kapıların açılmasını zorlaştırabilir ve hatta contalara zarar verebilir. Contaları yağlamak için vazelin kullanmayın çünkü kauçuğu aşındırır. Bunun yerine Gummi Pflege gibi kaliteli bir kauçuk bakım çubuğu kullanın.

Arabanın etrafında bir kutu silikon yağlayıcıyla dolaşmak ve onu menteşelere, kilitlere ve bağlantılara püskürtmek bir dakikanızı ayırmaya değer. Sıcaklık düştüğünde şeylerin yapışmasını durdurur. Doğru yağlama için uygun bir ikame olmadığı için WD-40'ı kullanmayın.

Bir hayatta kalma kiti hazırlayın
Arabanızı kışa hazırladıktan sonra, en kötüsünün olması ihtimaline karşı hazırlık yapmak için zaman ayırın. Yedek ampuller, takviye kabloları, bir el feneri, düzgün bir çekme kayışı, yüksek görünürlüklü bir yelek, sıcak tutan giysiler, telefonunuz için bir şarj cihazı, biraz çikolata ve biraz şişe su içeren bir çanta hazırlayın. Sadece bir sıkışmaya takılsanız bile, işe yarayabilirler.
Bölgenizde düzenli veya ara sıra şiddetli kar yağışı yaşanıyorsa, yanınızda tahta kalaslar, kürek ve eski bir halı taşımayı düşünün; tüm bunlar sıkışmış bir arabanın hareket etmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.
Eğer varsa, bir şişe soğutma sıvısı, yağ ve bir yardımcı kayış gibi küçük bir alet ve yedek parça yelpazesini paketlemek faydalı olabilir.

Kış lastiklerini düşünün
Birleşik Krallık, Avrupa'da kış veya dört mevsim lastikleri için en yavaş alımlardan birine sahiptir. Sıcaklıklar 7 derece C'nin altına düşer düşmez, kış lastiklerinin durma mesafelerini azalttığı ve aracınızın kontrolünü kolaylaştırdığı kanıtlanmıştır.
Kış lastikleri kullanmanın faydaları hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın
Kış lastikleri pahalıdır ancak buna değer ve çok fazla seyahat edecekseniz, sürüşü çok daha güvenli ve daha az stresli hale getirecektir. Bu sayfayı aşağı kaydırarak kış lastikleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kar zincirleri, çoraplar veya paspaslar tercih edin
Düzenli miktarda yüksek kar yağışı olan bir bölgede yaşıyorsanız, bir dizi zincir takılıp kalmamanızı sağlayabilir. İyi bir set, çevrimiçi olarak £ 50'nin üzerinde olabilir; pratikle dakikalar içinde takılabilirler.
Kar çorapları da benzer bir amaca hizmet eder ve karla kaplı yollarda güvenli bir şekilde sürmeniz için size yeterli tutuş ve çekiş sağlar. Yine de kullanıldıklarında bunların üstesinden gelmek hoş değildir, bu nedenle tek kullanımlık eldivenler ve daha sonra koymak için bir veya iki çöp kutusu taşımayı unutmayın. Zincirlerde olduğu gibi, temiz asfalta ulaştıktan sonra onları sürmeye devam etmeyin.

Sadece hareket ettirmek için bir şeye ihtiyaç duyanlar, bir dizi ucuz kar paspası düşünebilirler. Alternatif olarak, acil durumlar için bagajda birkaç parça eski halı taşıyın.
Arabanızın boyasını ve metal yapısını koruyun
Yollardaki buzun çözülmesine yardımcı olmak için serilen kum korozyona neden olabilir, bu nedenle kış mevsimi başlamadan önce paslanmaya, boya parçalarına veya hasarlara rötuş yapın ve arabanıza kapsamlı bir cila uygulayın.
Arabanızın alt tarafını potansiyel olarak paslandırabilecek tuz ve solüsyonu püskürtmek için, aracınızın altını da düzenli olarak basınçlı yıkamak mantıklıdır.

 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Renault'tan yeni hamle, Alpine'in başına eski Google yöneticisini getirdi
Tümünü görüntüle