alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Kış lastikleri: satın almalı mıyım? Kış lastikleri: satın almalı mıyım?
Tavsiyeler Ocak 17, 2021

Kış lastikleri: satın almalı mıyım?


Türkiye'de mütevazı miktarda kar yağdığında ve otoyollarımız durduğunda, suçlanacak hava asla değil, hazırlık eksikliğimizdir.
Kendinizi ve arabanızı kış aylarına hazırlamanıza yönelik bu kapsamlı kılavuzda, soğuk mevsimde sürüşün diğer tüm yönlerini düşünmeden önce kış lastiklerini yakından inceleyeceğiz ve harcamaya değer olup olmadıklarını tartışacağız. 

Kış lastikleri

Türkiye'de kış lastikleri giderek daha popüler hale gelse de, birçok sürücü hala tam olarak ne için olduklarını ve nadiren kar gören bir ülkeye neden takılmaları gerektiğini yanlış anlıyor. Gerçek şu ki, kış lastikleri sadece kar ve buz için tasarlanmamıştır. Ayrıca, ortam sıcaklığı 7 derece Santigrat'tan daha düşük olduğu sürece, her türlü hava koşulunda - kuru havada bile - yaz lastiklerinden daha tutucudur ve bu nedenle daha güvenlidir. 
Kış lastiği nedir?

Kış lastikleri hakkında anlaşılması gereken en önemli şey, bunların buz lastiği veya hatta kar lastiği olmadığıdır. Sırtın dışına çıkan herhangi bir metal çiviye sahip değiller. Bunun yerine kış lastikleri, sıcaklıkların düşük ve yolların kaygan olduğu durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Elbette, kar ve buz üzerinde yaz lastiklerinden çok daha etkilidirler, ancak ortam sıcaklığı 7 ° C'nin altında olduğu sürece, kemik kuru yüzeylerde bile daha fazla kavrama ve çekiş sağlarlar. Duran suyu temizlemede de daha iyidirler, bu nedenle kış lastikleri yağmur yağarken yaz lastiklerinden daha güvenlidir.
O halde, Kasım sonu ile Mart başı arasında, kış lastikleri neredeyse kesinlikle yaz lastiklerinden daha fazla tutuş oluşturacaktır.

Kış lastikleri nasıl çalışır?

Kış lastikleri, üç özel yönden yaz lastiklerinden farklıdır. Birincisi, sırt deseninde suyun yerini alan ve lastiğin kar ve buzu ısırmasına yardımcı olan çok daha fazla oluk veya kılcal kanal bulunmasıdır. 
İkincisi, kış lastikleri, içinde daha fazla silika bulunan bir bileşikten yapılır; bu, donma sıcaklıklarında bile yumuşak ve esnek kaldıkları anlamına gelir. Çok soğuk koşullarda, bir yaz lastiğinin kauçuğu son derece sert hale gelir, yani yolun üzerine yapışmak yerine yol yüzeyinde kayar. 
Son olarak, bir kış lastiğinin kauçuk blokları hareket halindeyken titreyecek şekilde tasarlanmıştır, bu da topladıkları karların sarsılacağı anlamına gelir. Bu arada bir yaz lastiği kar ve buzla tıkanacak ve sonuçta tamamen pürüzsüz ve tamamen yararsız hale gelecektir. 

Yazın kış lastiği kullanabilir misiniz?

Yazın kış lastiği kullanmamanız için yasal bir neden yok, ancak kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sıcak havalarda, kış lastikleri yaz lastiklerinden çok daha çabuk aşınır ve sizi gerçekten incittiği yere - cüzdana - çarpar. 
Dahası, kış lastikleri sıcak havalarda yaz lastiklerine göre daha az yol tutuş ve çekiş sağlar, bu da daha az güvenli olacağı anlamına gelir. Yapmanız gereken en iyi şey, sıcaklıklar tekrar yükselmeye başladığında kış lastiklerinizi çıkarmak ve bir sonraki kış için onları depoda tutmaktır. 

Dört tekerlekten çekişe karşı kış lastikleri

Düşük kavrama koşullarında kış lastiklerinin gerçekten dört tekerlekten çekişe tercih edilip edilmediğini anlamak için, önden çekişli bir Skoda Yeti'yi kış lastikleri ile başka türlü aynı dört tekerlekten çekişli Yeti ile yaz lastikleriyle test ettik . 
Çamurlu karla kaplı bir Tarmac yüzeyinde çok soğuk koşullarda, dört tekerlekten çekişli araç hareketsiz haldeyken 30 mil / saate hızlanmak için daha hızlıydı, bu da net bir çekiş avantajına sahip olduğu anlamına geliyordu. Bunların hepsi iyi ve güzel, ancak hızlanmaya başlayan herhangi bir araba eninde sonunda bir köşeyi geçmek veya durmak zorunda kalacaktır.  

Fren yaparken, dört tekerlekten çekişli bir arabanın önden çekişli bir arabaya göre hiçbir avantajı yoktur. (Aslında, muhtemelen daha ağır olacağı göz önüne alındığında, dört tekerlekten çekişli araç aslında bir dezavantaja sahip olacaktır.) 20mph'den durmaya kadar yapılan bir fren testinde, kış lastikleri olan önden çekişli araba çok fazla durdu. yaz lastikli dört tekerlekten çekişli arabadan daha kısa mesafe. Daha kısa mesafe, hiç kaza yapmamakla çok ciddi bir kaza geçirmemek arasındaki fark olabilir. 
Viraj testinde sonuç çok benzerdi. Yaz lastiklerine sahip dört tekerlekten çekişli araba yalnızca 0,17 g yanal hızlanma üretebildi - bir arabanın viraj alma tutuşunun ne kadar olduğuna dair bir ölçü - kış lastiklerine sahip önden çekişli araba 0,23 g yanal ivme üretti. Bu çok büyük bir miktar gibi görünmeyebilir, ancak bize anlattığı şey, kış lastiklerinin karda yaz lastiklerine göre% 35 daha fazla viraj tutuşu sağladığı. Yine, bu sadece bir kazadan kaçınmak ile büyük bir kaza geçirmek arasındaki fark olabilir.
Kış aylarımız için en iyi çözüm, açık bir şekilde kış lastikleriyle donatılmış dört tekerlekten çekişli bir otomobil olacaktır. Bununla birlikte, testimizin gösterdiği şey, kış lastiklerine sahip iki tekerlekten çekişli bir otomobilin, genel olarak soğuk havada, yaz lastiklerinde 4x4'e göre çok daha iyi olduğudur. Mevcut arabanız için bir dizi kış lastiği, yeni bir arazi aracına geçmekten çok daha ucuz olacaktır. 

Kış lastiklerinin maliyeti nedir?

Kış lastiklerinin maliyeti, marka ve boyuta bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Bununla birlikte, genel olarak, bir dizi yaz lastiği için olduğu gibi, kış lastikleri için de aşağı yukarı aynı tutarı ödemeyi beklemelisiniz. 

Kış lastikleri, yaz lastikleri ve dört mevsim lastikleri arasındaki farklar

İngiltere gibi ılıman iklime sahip ülkeler için tasarlanan dört mevsim lastikleri, yıl boyunca kullanım için kış ve yaz lastiklerinin unsurlarını birleştirir. Çok düşük sıcaklıklarda sertleşmeden ve sertleşmeden kuru ve sıcak koşullarda iyi tutuş sağlayan bir bileşikten yapılmıştır. Kış lastikleri gibi, lastik sırtında da bol miktarda kılcal kanal bulunur. Çoğu sürücü, dört mevsim boyunca yerinde bırakılabilecekleri için dört mevsim lastiklerini en uygun seçenek olarak görmektedir. 

Bununla birlikte, dört mevsim lastikleri temelde tehlikeye atılır. Ne sıcak aylarda yaz lastikleri kadar yol tutuşu ne de soğuk, düşük yol tutuşlu koşullarda tam kış lastikleri kadar etkili olacaklar. Dahası, bir performans arabasına dört mevsim lastikleri takmak, otomobilin asla olması gerektiği kadar keskin veya tutuşlu hissetmemesini sağlamanın garantili bir yoludur. 
Soğuk havalarda ve düşük yol tutuş koşullarında, dört mevsim lastikleri ile kış lastikleri arasında bir rekabet yoktur: kış lastikleri çok daha etkili olacaktır. 

Kış lastikleri nasıl saklanır

Kış lastikleri, kauçuğun bozulmasını önlemek için serin ve kuru bir yerde, üst üste istiflenmiş ve doğrudan güneş ışığından ve ısı kaynaklarından uzakta depolanmalıdır.
Kış lastiklerinizi çıkardığınızda, her birini işaretlemelisiniz, böylece onları yeniden takma zamanı geldiğinde, aşınma oranını eşitlemek için arabadaki konumlarını döndürebilirsiniz. Evdeki garajınız veya bahçe kulübeniz ideal olacaktır. 
Ayrıca kış lastiklerinizi saklamadan önce ılık suyla yıkamalı ve dikkatlice kurutmalısınız.
Bunları evde saklayacak yeriniz yoksa, birçok lastik tamircisi bir 'lastik oteli' hizmeti sunar. Sezon başına lastik başına yaklaşık 10 sterlinlik bir ücret karşılığında bunları sizin için saklarlar. 

Kış lastiklerinin belirlenmesi

2012 yılında, kış lastiklerini tanımlamak için yeni bir 'Alpine' sembolü tanıtıldı. Yalnızca içinde kar tanesi motifinin bulunduğu üç tepe simgesini gösteren lastikler yasal olarak kış lastiği olarak sınıflandırılır. 


 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Audi Türkiye quattro ile Gladyatör Ödülü aldı
Tümünü görüntüle