alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Kiralık arabalar da yeni dönem başladı Kiralık arabalar da yeni dönem başladı
Oto Dünyası Ocak 12, 2021

Kiralık arabalar da yeni dönem başladı


Kiralık arabalarda  yeni dönem başladı !

Oto kiralama sektörüne müjdeli haber! 25 Aralık'ta yayınlanan Resmi Gazete'deki "Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ kararınca 2021 yılında motorlu taşıtların plakalarına kesilen trafik para cezaları, artık aracı kiralayan kişiye tahsis edilecek.

Bu düzenlemeye göre trafik kuralı ihlali yapan kişiler Kiralık Araç Bildirim Sistemi, yani KABİS'ten, tespit edilecek ve cezalar direkt olarak kiralık aracı kullanan kişiye kesilecek. KABİS sisteminin, Jandarma Asayiş Bilgilendirme Sistemi ile entegre çalışacağını belirtelim.


Dünya Gazetesi'nin haberine göre oto kiralama şirketleri yaklaşık 65 yıldır bu sorun ile boğuşuyor. Uzun süredir kesilen cezalar direkt olarak kiralama şirketlerine ulaştığı için firmaların bu cezaları kullanıcılardan tahsil etmek zorunda kalıyordu. Fakat uzun süredir sistem bu şekilde işlemiyor.

Kiralama şirketlerinin ifadelerine göre pek çok marka uzun süredir trafik cezalarını müşterilerden tahsil edemiyor. Adres değişikliği, vefat ve kasıtlı olarak cezayı ödememe gibi durumlarla karşı karşıya kalan şirketler bu karar ile rahatlamış durumda.Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Otomobil satışlarında 'otomatik' payı artmaya devam ediyor
Tümünü görüntüle