alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Kanada'daki otomobil satışları dibe çakıldı Kanada'daki otomobil satışları dibe çakıldı
Oto Dünyası Şubat 14, 2021

Kanada'daki otomobil satışları dibe çakıldı


2020 yılı tarihe geçti.

2020 yılı, global otomotiv endüstrisini korkunç şekilde etkiledi. Adeta adını tarihe altın harflerle yazdıracak 2020 yılının olmazsa olmazı koronavirüs salgını, hala üretim bantlarını etkilemeye devam ediyor. Fakat bugün odağımızı Amerika Birleşik Devletleri'nin kardeşi Kanada'ya çeviriyoruz.

DesRosiers Automotive Consultants isimli bir analiz firmasının yaptığı araştırmaya göre Kanada çok korkutucu bir yılı geride bırakmış. Automotive News Canada'nın haberine göre 2019'da tam 2 milyon ünite üretim yapabilen Kanada, geçtiğimiz yıl yüzde 25 oranında düşüş yaşayarak 1.4 milyon adet olarak gerçekleşmiş.

Tabii ki bu düşüşün arkasında sadece koronavirüs salgını bulunmuyor. Analiz şirketi, 2020 yılında yaptığı araştırmayı göstererek Kanada otomotiv sektörünün zaten düşüş yaşamasının beklendiğini ifade ediyor.

1999 yılında üretimde zirve yaşayan Kanada otomotiv tesisleri, Kuzey Amerika'nın otomobil ihtiyacının yüzde 17'sini karşılıyor. Son yıllardaki düşüş ise kendisini Meksika seviyelerinin arkasına itmiş durumda.

Kanada'nın en çok satan ve üreten markası ise Toyota. Ülkedeki otomobillerin yüzde 30'unun Toyota ya da Honda olduğunu belirten analiz şirketi, yeni markaların pazara hızlı bir giriş yaptığını da hatırlatmış.

Ülkenin en büyük üreticilerinden General Motors'un şu sıralarda Ingersoll ve Oshawa tesislerinde üretim yapmadığını belirtmekte fayda var. Öte yandan üretici yeni elektrikli otomobilini Kanada'da üretmek istiyor. Sadece bu fırsatın bile Kanada ekonomisini ayakta tutabileceği söyleniyor.Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Nissan, prototipleri kamuflajlamanın önemini anlatıyor
Tümünü görüntüle