alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Jenson Button, kendi ekibiyle yeni Extreme E kategorisine giriyor Jenson Button, kendi ekibiyle yeni Extreme E kategorisine giriyor
Oto Dünyası Ocak 25, 2021

Jenson Button, kendi ekibiyle yeni Extreme E kategorisine giriyor


Formula 1 dünya şampiyonu Jenson Button , Extreme E off-road  serisinin ilk sezonunda ve kendi takımı için yarışacak 

Brawn GP için 2009 F1 şampiyonluğunu kazanan Somerset sürücüsü, 3/4 Nisan'da Suudi Arabistan'da başlayacak olan yeni elektrikli arazi SUV serisinde kendi JBXE kadrosu için araç kullanacak.

Extreme E'deki her bir ekip, 550 beygirlik bir arazi arabasını paylaşmak için bir erkek ve kadın sürücüye sahip olmalı ve Button'ın takım arkadaşının adı henüz belli değil.

Button, 2017'deki  son F1 sezonundan bu yana bir dizi motor sporu kategorisinde yarıştı , 2018'de Japon Süper GT unvanını kazandı ve Dünya Dayanıklılık Şampiyonasında boy gösterdi.

Geçen yıl, Sivlerstone'daki sezon finalinde yarıştığı İngiliz GT takımı Jenson Team Rocket RJN'i kurdu. Ayrıca yakın zamanda Williams F1 takımının özel danışmanı oldu.Button, uzun süredir devam eden Baja 1000 de dahil olmak üzere bir dizi off-road olayı da ele aldı. Merhum babası John, 1970'ler ve 1980'lerde İngiliz şampiyonasında lider bir rallycross pilotuydu ve uzun süredir katılma arzusunu dile getirdi. daha fazla arazi rekabeti.

"JBXE uzun zamandır geliyor ve oluşumunu ve Extreme E Şampiyonasının ilk açılışını duyurmaktan hem mutlu hem de gururluyum," dedi Button. "Birkaç yıl önce arazi hatasını yakaladım ve bu da Mint 400 ve hatta Baja 1000 dahil olmak üzere birkaç yarışta kendi takımıma girmeme neden oldu ve kesinlikle çok sevdim."

Button, bir Extreme E takımının sahipliğini alan üçüncü F1 şampiyonu oldu ve yedi kez şampiyonluk kazanan Lewis Hamilton ve 2016 galibi Nico Rosberg'e katıldı .

Extreme E'nin kurucusu ve CEO'su Extreme E patronu Alejandro Agag şunları söyledi: "Jenson, meslektaşlarıyla birlikte, sevdiğimiz şeyi yaparken, bir yandan da yarışırken küresel iklim krizi konusunda farkındalık yaratma misyonumuza daha fazla ağırlık verecek."


 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Hollanda'da öğrenciler çöplerden 220 km menzilli elektrikli araç yaptılar
Tümünü görüntüle