alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
İkinci el araç alım satımına vergimi geliyor İkinci el araç alım satımına vergimi geliyor
Oto Dünyası Mart 1, 2021

İkinci el araç alım satımına vergimi geliyor


Yasa taslağının hazırlandığını ifade eden Büyükşahin, ikinci elde binde 5'lik verginin TBMM Genel Kurulu'na çıkmaya hazırlandığının altını çizmiş.

Vergi cenneti ülkemiz, ikinci el araç satışı alım-satımı yapan kişileri üzebilecek yeni bir vergiye kavuşuyor. Sözcü Gazetesi'nden Taylan Büyükşahin'in haberine göre hükümet, ikinci el satışlardan binde 5 vergi alabilmek için harekete geçti.

Yasa taslağının hazırlandığını ifade eden Büyükşahin, ikinci elde binde 5'lik verginin TBMM Genel Kurulu'na çıkmaya hazırlandığının altını çizmiş. Yasa tasarısı onaylanırsa 100.000 TL'lik araçtan en az 500 lira vergi alınacak.

Taslakta satış miktarının en az kasko değeri kadar olacağı da belirtilmiş. Yani aracın fiyatını düşük gösterip vergiden kaçılmasının önüne geçilecek. Hazırlanan taslağın tamamı ise şu şekilde: "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 20'nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5"

 

Geçtiğimiz iki aydır ivme kazanan ikinci elde, bu yasanın yaratacağı etkiyi gözlemleyeceğiz.

 Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Caddeye ralli dinamikleri getiren Hyundai i30 N için bir modifikasyon
Tümünü görüntüle