alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Hyundai i30 ve Volkswagen Golf Hyundai i30 ve Volkswagen Golf
Oto Dünyası Ocak 16, 2021

Hyundai i30 ve Volkswagen Golf


Sürekli artan popülaritesi rağmen SUV , mütevazi aile hatchback pazarı hala derece önemlidir. Yeni Hyundai i30 , bu rekabetçi sınıfa giren en son model ve onu 2020'de piyasaya sürülen başka bir arabaya karşı koyuyoruz: burada yeni bir motorla test edilen Volkswagen Golf .
Aile kapakları hemen hemen her üssü örtmelidir. Pratiklik, konfor, teknoloji, kullanım, iç mekan kalitesi ve işletme maliyetleri söz konusu olduğunda bunu sunmaları gerekir; göreceğimiz gibi kolay bir iş değil.

Hyundai i30 tamamen yeni değil. Yeni, daha geniş bir ızgara ve yeni farların yanı sıra diğer bazı küçük tasarım değişiklikleri ile bir makyaj. Ayrıca yeni hafif hibrit teknoloji ve ince ayarlanmış bir iç mekan var.
Yeni Golf bu yıl da geldi; VW'nin uzun ömürlü aile hatchback'i şimdi sekizinci neslinde. Ancak yine de önceki otomobille aynı platforma dayanıyor ve stili bile oldukça benzer. 
Bu testte uygun maliyetli 1.0 litrelik modelleri karşılaştırıyoruz, bu da en çok dizel motoru olmayan, çalıştırması ucuz bir model arayanlara hitap edecek. Bunları daha verimli hale getirmek için kullanılan teknolojiye, özellikle de artık hafif hibrit olan Hyundai'ye daha yakından bakacağız 
Model: Hyundai i30 1.0 T-GDI 48V Hibrit Premium
Motor: 1.0 litrelik 3 silindirli turbo, 118bhp
0-100 km / s: 11.2 saniye
Test ekonomisi: 46.7mpg / 10.2mpl
CO2: 121g / km

Hyundai'nin i30 ailesi hatchback bu kalabalık sınıfta öne çıkmaya çalıştı. Bu yeni model, güncellenmiş görünüm, her zamankinden daha iyi teknoloji ve yeni bir yarı hibrit motor serisiyle geliyor.

Tasarım mühendisi
Güncellenmiş i30, çoğunlukla yeni iç mekanı ve araç içi teknolojisi sayesinde cazibe katıyor. Bilgi-eğlence sistemi elden geçirildi ve her zamankinden daha iyi ve sürücünün önünde yeni bir yedi inçlik dijital kadranlı ekran var.
İç mekanın geri kalanı işlevsel ve iyi düzenlenmiş, ancak biraz yetenek var ve oldukça sıkıcı. Kalite Golf ile aynı seviyede ve belki de orta konsol gibi bazı önemli noktalarda biraz daha iyi. Ama bu daha bir eleştiri ise, VW .
İ30'un ışıkları, ızgarası ve tamponunda birkaç ince ayar var, ancak mühendislik hala öncekiyle aynı temellere dayanıyor; Güç aktarım sistemi radikal bir revizyon geçirmiş olsa da, şasi hala önde MacPherson payandalarını ve arkada çoklu bağlantı kurulumunu kullanıyor.

Motor 1.0 litrelik üç silindirli turboşarjlı bir benzindir. En büyük değişiklik, entegre bir marş jeneratörü kullanan 48 voltluk bir yarı hibrit sistemin eklenmesidir . Yavaşlarken jeneratör tarafından geri kazanılan enerjiyi kullanarak elektrikli hidrolik direksiyon gibi şeylere güç sağlayabilen bagaj tabanının altında küçük bir lityum iyon pil kullanır (bunun sonucunda stepne yoktur). 
Sistem ayrıca, hareketsiz durumdan uzaklaşırken motora biraz güç katabilir, bu da otomobilin verimliliğini biraz artırmaya yardımcı olur. Bir başka yardımcı özellik de i30'un siz gaz kelebeği üzerinde değilken yanaşma yeteneğidir; küçük bir tekne simgesi ve tetiklendiğinde dijital gösterge panelinde 'Yelken' kelimesi belirir.

Golf'te olduğu gibi altı vitesli bir manuel şanzıman var, ancak Hyundai'nin kurulumu yeni. Buna, debriyaj pedalı üzerinde bir sensör ve debriyajı etkinleştirmek ve kontrol etmek için bir elektronik bağlantı kullanan akıllı bir Manuel Şanzıman (iMT) denir. Bu, modern elektronik gaz pedalı pedallarının motora bir kabloyla bağlanmamasına benzer şekilde, debriyaj pedalı ile debriyaj diski arasında fiziksel bir bağlantı olmadığı anlamına gelir. 

Bu sistemler, otomobilin bilgisayarlarının mekanik parçaları sıkı bir şekilde kontrol etmesine olanak tanıyor; fikir, verimliliği artırmaktır. Hâlâ normal şekilde vites değiştiriyorsunuz, ancak bu sürüş deneyimini biraz etkiliyor.
Sürme
Hyundai'nin 1.0 litrelik motoru 118bhp ve 172Nm torka sahip, bu da Golf'teki motordan daha güçlü olduğu anlamına geliyor, ancak o kadar fazla torka sahip değil. Bu, yolda gerçekten fark edilir çünkü Hyundai, özellikle düşük devirlerden dolayı rakibinden daha uyuşuk hissediyor. Nitekim, her iki arabanın da 0-100 km / s süreleri bu iddiayı destekliyor: i30 11,2 saniye, Golf ise 10,2 saniye sürüyor.
Hyundai, zayıf gaz kelebeği tepkisinden etkilenmiyor, bu da onu daha da halsiz hissettiriyor. Uzun vites ve motorun devir kazanmasını ve kaybetmesini yavaşlatan ağır bir volan etkisi gibi diğer faktörler, i30'u hızlı bir şekilde hızlandırmanın zor olduğu anlamına gelir. Golf çok daha duyarlı ve sonuç olarak sürmesi daha keyifli.
Ancak i30, sürüş kalitesi açısından rakibiyle yarışamaz ve aynı zamanda virajlı bir taşra yolunda oluşturulmuş değildir. Hyundai, hız tümsekleri gibi büyük tümseklerle iyi başa çıkıyor, ancak küçük çukurlar ve sert yüzeyler i30'da rakiplerine göre daha belirgin. Virajlarda Volkswagen'e göre biraz daha az yol tutuşu var, bu yüzden hızlı bir şekilde sürüşte kendinize güvenmiyorsunuz, ancak Hyundai'nin direksiyonu o kadar duyarlı değil.
Pratiklik
Hyundai'nin Volkswagen'den biraz daha büyük olan 395 litrelik bir bagajı var, ancak gözle görülür bir fark yaratmak için yeterli değil. Yer altı depolama alanı o kadar iyi değil, çünkü 48 voltluk sistemin pili orada. Bununla birlikte, tüm koltuklar katlanmış haldeyken, i30'un 1.301 litrelik bagaj kapasitesi, Golf'ün 1.237 litresinden daha büyük bir yığın.
Bununla birlikte, arka koltuk alanı Golf'teki kadar iyi değil, ancak koltuklara erişim biraz daha iyi. İ30'da arka koltuktaki yolcular için çok fazla tavan boşluğu yok, ancak zeminin ortasında çok daha küçük bir basamak var.Standart olarak takılan bir geri görüş kamerası ve park sensörleri, i30'u park etmenin biraz daha kolay olduğu anlamına gelir ve iç saklama alanı VW'lere benzer.

Mülkiyet
Altı hava yastığı, AEB, şerit tutma asistanı, direksiyon asistanı, arkadan çarpışma asistanı ve kör nokta asistanı, Hyundai i30'da standart olarak bulunur, bu yüzden güvenlik için iyi donanımlıdır. İ30 ayrıca 2017 yılında beş yıldızlı bir Euro NCAP çarpışma testi derecesi aldı, ancak testler en son Golf değerlendirildiğinde daha az sıkıydı.
Beş yıllık sınırsız kilometre garantisi, özel alıcıların araca ortalamanın üzerinde bir süre sahip olmaları durumunda ekstra teminattan yararlanacakları anlamına geliyor ve Hyundai'nin ürünlerinde ne kadar emin olduğunu gösteriyor.
İşletme maliyetleri
Hyundai i30, testte makul bir 46.7mpg geri verdi ve bu, mevcut yakıt fiyatlarında yılda ortalama 1.333 £ ile çalışıyor. Golf aynı dönemde 1,398 £ 'a mal olacak 44.5mpg başardı.
Her iki otomobil de şirket otomobil vergisi için yüzde 27'lik dilimde yer alıyor ve VW'nin lehine aralarında sadece 1g / km. Bu, standart oran kazananların i30 için 1.268 sterlin ve Golf için 1.246 sterlin ödeyeceği anlamına geliyor.
Karar
“Sportif Hyundai i30 N mükemmel bir sürücü aracıdır ancak bu 1.0 litrelik versiyon, onunla çok az şey paylaşıyormuş gibi hissettiriyor. Golf kullanmak kadar eğlenceli değil. "
 
Model: Volkswagen Golf 1.0 TSI 110 
Motor: 1.0 litrelik 3 silindirli turbo, 108bhp
0-100 km / s: 10,2 saniye
Test ekonomisi: 44.5mpg / 9.8mpl
CO2: 122g / km

Volkswagen Golf kendi sekizinci nesil artık, ve bu kuşkusuz daha donanımlı Hyundai olmadığı kadar £ 395 daha ucuz hale getirir £ 23.300 Yaşam süslerini TSI 1.0 litrelik benzinli modeli ilk testidir. Bilinen bir isim olabilir ama en son Golf, en yeni sınıf rakibi karşısında nasıl bir performans sergiliyor?

Tasarım mühendisi
Hyundai i30 sadece bir makyaj olsa da, güç aktarım sisteminde önemli değişikliklerle birlikte, Golf'ün en son versiyonu yeni bir model, ancak bu 1.0 litrelik versiyon için güç aktarım mekanizması eski Mk7.5 otomobilinden büyük ölçüde değişmedi.
Bunun nedeni kısmen Golf'ün hala MQB platformunu kullanması, yani kaplamanın altındaki mühendisliğin iyi test edilmiş olması. Önde MacPherson payandaları kullanıyor, ancak daha az karmaşık bir torsiyon kirişli arka aks kullanıyor.
108bhp 1.0 litrelik benzinli motor, hafif hibrit teknolojisine sahip değil, ancak geleneksel bir debriyaja sahip altı ileri manuel şanzımana bağlı.

VW'nin Golf'e yaptığı güncellemeler, yükseltilmiş dokunmatik ekran teknolojisi, yeni dijital kadranlar ve kabinin her yerinde dokunmaya duyarlı düğmelerle daha dijital bir odağa sahip. Bunun hem olumlu hem de olumsuz yanları var.
VW'nin iç mekanı, Hyundai'ninkinden daha şık ve daha modern görünüyor ve oturma konumu, kontrol ağırlıkları ve içerideki boşluk söz konusu olduğunda üstünlük sağlıyor. Ancak i30'u gölgelese de kalite bir Golf'ten beklediğimiz kadar iyi değil. 
Orta konsoldaki sert plastikler ve kapılar, içeride oturduğunuzda hayal kırıklığı yaratacak şekilde belirgindir ve ön paneldeki ekranların etrafındaki parlak siyah plastik ucuz görünüyor. 

Bahsettiğimiz gibi, Life trim'de Golf, Premium formdaki i30'dan biraz daha ucuz, ancak Hyundai en üst düzey bir otomobil olduğu için çok daha iyi donatılmış. Golf, hepsi rakibinde standart olan ısıtmalı koltuklar, kör nokta yardımı, anahtarsız giriş ve geri görüş kamerası gibi şeyler olmadan yapar. Yine de park sensörleri, uyarlanabilir seyir, dijital gösterge ve akıllı telefon bağlantısı elde edersiniz. 
Sürme
Volkswagen'in 1.0 litrelik motoru, Hyundai'nin motorundan 108bhp, 10bhp daha azdır, ancak 200Nm tork sayesinde, düşük devir aralığında 172Nm i30'dan çok daha güçlü hissediyor, hatta hibrit bir güçlendirme olmadan bile.
Golf'ü rakibinden çok daha pürüzsüz ve daha keyifli kılan birkaç başka faktör var. Örneğin, geleneksel debriyaj, Hyundai'nin telden uçma parçasından biraz daha kolay modüle edilirken, gaz kelebeği tepkisi çok daha keskin ve motorun sesi bile daha iyi.
Tüm bunlar, düşük devirlerde ekstra torku fark ettiğiniz anlamına gelir, bu nedenle trafikle birleşmek veya sollamak daha kolaydır ve Golf'ün sorunsuz bir şekilde sürülmesini sağlar. Altı ileri manuelin değişimi de güzel ve kaygan. 

Direksiyon i30'lardan daha hafif ve her iki arabada da çok az his var, ancak burada yeterince hassas ve Golf'ün gövdesi hızlı virajlarda rakibinden daha iyi yuvarlanmaya karşı direnç gösteriyor, bu yüzden sürmek daha eğlenceli.

Volkswagen'in süspansiyonu, Hyundai'lerden daha sofistike bir hisle yol yüzeyindeki daha küçük tümsekler ve çukurlarla ilgileniyor. Bu, engebeli bir yol yüzeyinde daha rahat olduğu anlamına gelir, ancak aynı zamanda size daha fazla güven verir, çünkü otomobil virajlarda çok sık huzursuz olmaz.
Golf ayrıca daha yüksek hızlarda daha sessiz ve daha rahat, bu nedenle i30'dan biraz daha iyi bir otoyol kruvazörü. Yine de içinde pek bir şey yok, çünkü Hyundai hız konusunda da sessiz.
Görünürlük de iyidir, ancak istediğiniz zaman otomobille daha iyi bağlantı kurar ve hissetmek istemediğiniz parçalardan izole olur, bu da Golf'ün dinamik olarak daha iyi bir araba olduğu anlamına gelir. 
Pratiklik
Golf 8 gerçekten boyut olarak büyümedi, bu nedenle bagaj alanı 381 litredir, bu da genel çok yönlülük söz konusu olduğunda i30'a eşit olduğu anlamına gelir.
Yine de Golf, iç mekan söz konusu olduğunda daha etkileyici. Kabinin etrafında bol miktarda saklama alanı var ve arkadaki zeminde daha büyük ve daha müdahaleci bir iletim tüneli olmasına rağmen, yolcular için daha fazla yer var. 
 

Karar

Birincilik: Volkswagen Golf
 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
2021 yılının yeni gözdesi Mercedes Benz EQA her an yollarda karşımıza çıkabilir
Tümünü görüntüle