alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Ford artık elektrikli otomobillerin satışına odaklanıyor Ford artık elektrikli otomobillerin satışına odaklanıyor
Haberler Şubat 19, 2021

Ford artık elektrikli otomobillerin satışına odaklanıyor


Ford, 2030'dan itibaren hibrit modellere de veda edecek.

Görünüşe göre 2030 yılı, Avrupa'da faaliyet gösteren pek çok üretici için önemli bir kilometre taşı olacak. Pek çok markanın ardı ardına açıkladığı ve elektrikli otomobiller etrafında dönen stratejilere ayak uyduran Ford da, 2030'dan itibaren sadece elektrikli binek otomobiller satacak.

Mavi Oval'in açıklamalarına göre ilk adım, 2026 yılında tamamlanması planlanan "elektriklendirme" projesi olacak. 5 yıl içerisinde Avrupa'daki ürün gamını sadece PHEV ve EV modellere çevirecek Ford, 2030'dan itibaren hibrit modellere de veda edecek.

 

Ford'ün ticari araçlarını da benzer bir değişim izleyecek. Özellikle ülkemizde pek çok ticari satışı gerçekleştiren üretici, 2030 yılından itibaren ticari kanadının üçte ikisini de elektrikli ya da hibrit modellere dönüştürmüş olacak. Bildiğiniz üzere Ford E-Transit isimli elektrikli modelin üretimi de Kocaeli'nde gerçekleştiriliyor. üretici yakın zamanda bu sayıyı artırmayı planlıyor.

Bu önemli kilometre taşları için markanın tam 1 milyar dolar ayırdığını da belirtelim. Bu paranın büyük bir kısmı Almanya'nın Köln şehrinde bulunan Ford tesisinin EV üretimine hazır hale getirilmesi için harcanacak. Marka bu tesise artık "Ford Köln Elektriklendirme Merkezi" adını verecek.

Ford'un verdiği zaman aralığına bakıldığında gelecek nesil Fiesta ve Focus'un, üretilecek son içten yanmalı modeller olacağını söylemek mümkün hale geliyor. Merakla beklenen Mondeo ise sadece elektrikli bir seçenek ile gelebilir.Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Chevrolet Camaro 2026'ya kadar değişime girmiyor.
Tümünü görüntüle