alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Fiyat düşüşleri ikinci el otomobil deki satışı arttırmadı Fiyat düşüşleri ikinci el otomobil deki satışı arttırmadı
Haberler Ocak 12, 2021

Fiyat düşüşleri ikinci el otomobil deki satışı arttırmadı


Aralık ayında verilen ilanların yüzde 72'sinin otomobillerden oluştuğunu açıklayan alicibul.com, ikinci sıranın minivan ve panelvan modellere gittiğini kaydetmiş. Traktör ve tarım iş makineleri gibi ilanlar ise yüzde 2 ile son sırada.

2020'ye veda ettiğimiz ayda en çok ilan verilen marka yine Renault olmuş. Bildiğiniz üzere Renault aynı zamanda 2020 yılının en çok sıfır otomobil satan markası konumunda. alicibul.com'daki araç sıralamasını Fransız markanın ardından Volkswagen, Fiat, Ford ve Opel takip ediyor.

araçlara model bazında baktığımızda ise karşımıza Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus çıkıyor. Üst üste ikinci ayında da zirveye oynayan bu üçlünün arkasında ise; Renault Megane, Volkswagen Passat ve Toyota Corolla bulunuyor.


Ülkemizde de yavaş yavaş artan arazi/SUV/pickup modeli talebi ikinci elde de kendisini göstermiş. alicibul.com'da Aralık ayında en çok satan SUV Nissan Qashqai olurken onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan ve Hyundai Tucson gibi modeller takip etmiş.

En çok ilan verilen yıl, yüzde 8.4 ile 2015 yılına gitti. Aralık ayında en çok ilan verilen model yılları arasında 2016, 2017 ve 2012 modeller de mevcut. 

İkinci elde de motor hacimleri sıralamasının zirvesinde vergisi görece daha az olan 1.6 litrelik motorlar bulunuyor. alicibul.com'un Aralık ayı verilerine göre motor hacmi açısından en çok 1.2, 1.4 ve 1.6 litrelik otomobiller satışa sunulmuş.

Araç fiyatları üzerinden değerlendirildiğinde ise birincilik yüzde 27.3 ile 50-100.000 TL fiyat aralığındaki araçlara gitti. Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Otomobil Segmentleri Sık Sık Karşımıza Çıksalar da Tam olarak ne olduklarını Biliyor muyuz?
Tümünü görüntüle