alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Egzoz ölçüm cezalarına 2021 yılında yeni zam geldi Egzoz ölçüm cezalarına 2021 yılında yeni zam geldi
Haberler Ocak 14, 2021

Egzoz ölçüm cezalarına 2021 yılında yeni zam geldi


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın denetiminde 81 ilde gerçekleştirilen egzoz emisyon ölçümlerinin ücretleri ve ölçüm yaptırmayanlar ile emisyon değerleri standartların üzerinde olan araçların sahiplerine uygulanan cezaya zam geldi.

Bakanlığın açıklamasında, egzoz emisyonlarının neden olduğu hava kirliliğinin altı çiziliyor. Standardın dışında kalan egzoz emisyonlarının akciğer, kalp ve solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara sebebiyet verdiğini belirten bakanlık geçtiğimiz yıl 9 milyon 371 bin 637 otomobil üzerinde ölçüm gerçekleştirdi.

Trafiğe kayıtlı tam 24.064.532 adet otomobile ev sahipliği yapan ülkemiz, özellikle metropollerde hava kirliliği ile boğuşuyor. 81 ilde bulunan istasyonlarda yapılan emisyon testleri sonucunda yetersiz araçlara ceza kesiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2020 raporlarına göre geçtiğimiz yıl kontrol edilen 9.371.637 adet otomobil arasından kurallara uymayanlara toplam 4.808.726 TL ceza kesilmiş durumda. En çok ceza kesilen iller arasında Ankara, Hatay, Adıyaman, Uşak ve Niğde bulunuyor.

Yeni yılda ise bu cezalar daha caydırıcı hale geliyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca egzoz ölçümü yaptırmayan kullanıcılar artık 1.895 TL değil, 2.090 TL ceza ödemek zorunda kalacak.

Eğer aracınızın emisyon standartları belirlenen seviyelerin üzerinde ise cezanın şiddeti artıyor. Geçtiğimiz yıl bu durumlarda 3.791 TL ceza kesen yetkililer, bu yıl bu miktarı 4.136 TL olarak tahsil edecek.Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Araba fiyatlarında düşüş , Araba Alacak Herkesi İlgilendiriyor.
Tümünü görüntüle