alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Dünya liderlerinin arabaları 2021 Dünya liderlerinin arabaları 2021
Oto Dünyası Ocak 26, 2021

Dünya liderlerinin arabaları 2021


Her iki durumda da, kraliyet ailesini ve dünya liderlerini kucaklayanlar var. 

Burada kronolojik sırayla, geçmiş tarihten yeni tarihe  en büyük, en cesur ve en görkemli arabaları seçiyoruz:

 

Mercedes-Benz 770K (1938)


Mercedes-Benz 770K (1938)


Mercedes-Benz 770 olarak da bilinen Grosser 'The Grand' demek, ve her açıdan bu isme kadar yaşadı. Bir 7.6 litrelik motor kocaman salonlar ve çekyatlar açık ve düz sekiz motorlu yeni açılan üzerine zahmetsiz bir performans verdi kompresörlü autobahns .

770'in ilk nesli yalnızca devlet başkanları için tasarlandı ve Japonya İmparatoru Hirohito ve eski Kaiser Wilhelm II ile müşteriler buldu .

İkinci nesil 770 - W150 olarak Mercedes tarafından sınıflandırılan - sadece bir üretim akışı yönetilen 88 otomobil, ama dünya çapında kazanılan ün en sevdiği yiyecek ulaşım gibi Adolf Hitler bunların yedi vardı. Alman lider ayrıca İtalyan Benito Mussolini , İspanya General Franco ve Romanya'dan Ion Antonescu gibi önde gelen müttefiklere - genellikle salon biçiminde - birkaç 770 hediye etti ; Romanya liderinin 770'i kurşun geçirmezdi.
 

Citroën DS (1955)


Citroën DS (1955)


Çok az eyalet arabası, Citroën DS kadar birincil kullanıcılarıyla eşleşti . Kendine özgü tarzı General Charles De Gaulle ile uyumluydu ve liderliği boyunca birkaç Fransız salonunu kullandı. Özellikle 1962'de konvoyuna saldırıldığında arabanın hidropnömatik süspansiyonuna minnettar oldu. Citroën , arka lastiğe kurşunla delinmesine rağmen , arabadan uzaklaşıp Başkan'ı güvenli bir yere götürmeyi başardı.

DS19 ve sonraki sürümleri mükemmel hizmet sunarken, Fransa'nın liderleri de yıllar boyunca Peugeot ve Renault modellerinden keyif aldı . Bununla birlikte, mevcut Başkan, uygun şekilde Başkanlık DS 7 Crossback adlı bir otomobille DS adına geri döndü .
 

Rolls-Royce Phantom V (1959)


Rolls-Royce Phantom V (1959)

Phantom V, Rolls-Royce'un neredeyse sonsuz seçenek listesi sayesinde devlet başkanlarının kendi izlerini bırakmaları için boş bir tuvaldi . İngiliz Kraliyet ailesi Phantom'larını nispeten kısıtlı tutarken, Romanya’daki Nicolae Ceausescu gibi diğerleri her şeyi arabaya attı. Moskova'daki efendileri ona böylesine gösterişli bir limuzini iade etmesini söylediğinde ve araba özel bir mal sahibine satıldığında, bu durum Komünist diktatöre geri tepti . Oysa en ünlü Phantom V sahibi devlet başkanı ama dünya lideri başka bir tür değildi - Beatles John Lennon - arabasının psychedelic boya şeması ile.

İnşa edilen 516 Phantom V'den birinde seyahat edecek kadar şanslı olanlar , devasa bir 3650 mm dingil mesafesinin yardımıyla eşsiz bir sürüş ve konforun tadını çıkardılar. Rolls-Royce'un yeni 6,2 litrelik V8'i gücü sağladı ve dört vitesli bir otomatik şanzıman standarttı. 'Yeterli' güç ile Phantom V , karoser ve isteğe bağlı ekstra ağırlığa bağlı olarak saatte 101 mil hızla ve 13,8 saniyede 0-60 mil yol kat edebilir .
 

Lincoln Continental (1961)


Lincoln Continental (1961)


Lincoln Continental bütün meşhur oldu yanlış nedenlerle Başkan John F. Kennedy oldu suikasta Üstü açık sürümde sürerken Dallas, 1963 yılında. Bu olay, o andan itibaren tüm başkanlık arabalarının kapalı ve kurşun geçirmez olduğu anlamına geliyordu . Buna, Kennedy'nin içinde bulunduğu ve saldırıdan kısa bir süre sonra sabit bir tavana dönüştürülen araba da dahildi. Şimdi , Dearborn, Michigan'daki Henry Ford müzesinde bulunuyor (resimde).

Lincoln'ün Beyaz Saray ile olan bağlantıları 1939'a ve Franklin D. Roosevelt tarafından sipariş edilen Sunshine Special'e kadar uzanıyor . 1961'de, Başkan için iki Kıta teslim edildi, biri Hess ve Eisenhardt tarafından üstü açık modele dönüştürüldü. Halkın otomobilin ana yolcusunu iyi bir şekilde görmesine izin verirken, hava koşullarından korunmak için çeşitli tavan konfigürasyonları ile geldi .
 

Mercedes 600 Pullman (1964)


Mercedes 600 Pullman (1964)

Mercedes, herkese mutlu bir şekilde 600 sedanını satardı, ancak Pullman, sadece servetten ziyade , hükümet bütçesine sahip olanları ödemeyi hedefliyordu . Uzun dingil mesafeli Pullman 6.24 metreye kadar uzanıyordu ve çevrenizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak dört ila dokuz koltuk arasında herhangi bir şekilde sipariş edilebiliyordu .

Orijinal sahipleri dahil Papa , Kenya Kralı yanı sıra gibi bazı daha az tuzlu karakterleri Saddam Hüseyin , İdi Amin ve Robert Mugabe . Hepsi, karmaşık bir hava yaylı süspansiyon sistemi üzerinde asılı duran ve Pullman'ı 127 mil / saate çıkarabilen 247bhp 6,3 litrelik bir V8 ile çalışan bir limuzinden faydalandı . 1964 için etkileyici şeylerdi ve üretim 2677 yapıldıktan sonra 1981'de sona erdiğinde hala alıcıları cezbediyordu .
 

Rover P5B (1967)
Rover P5B'nin abartısız , neredeyse anaç görünüşü, onu İngiliz hükümeti yüksek-up'ları için ideal bir ulaşım aracı haline getirdi. Onları şımartacak kadar lüks ve peşinde koşan herhangi bir basın paketini alt edecek kadar hızlıydı, aynı zamanda seçmenleri aşırı harcamalar konusunda üzmeyecek kadar sağduyulu idi . Öyle bile olsa, daha sonra P5B'ler kurşun geçirmez cam ve diğer güvenlik kitleriyle pahalı bir şekilde güncellendi.

3,5 litrelik V8 motorlu P5B, Harold Wilson'dan başlayarak başbakanların gözdesi oldu . Düzenli bir tedarik olmasını sağlamak için üretim sona erdiğinde 1973'te birkaç tane satın alındı ​​ve Margaret Thatcher , 1979'daki seçim galibiyetinden sonra P5B ile Downing Street'e girdi. Jaguar XJ Series 2 modelinin arka boşluğunun zayıf olduğunu ve yalnızca Series 3 XJ piyasaya sürüldüğünde sadakatini değiştirdiğini öğrendiğinde, 1980'lerde P5B ile sıkıştı .
 

Daimler DS420 (1968)


Daimler DS420 (1968)DS420 diğer araç daha devletin daha başkanlarına teslim onuruna sahiptir. Önceki kraliyet bağlantıları ve otomobilin zarif hatları sayesinde Daimler'in adının DS420'ye anlık önbellek vermesine yardımcı oluyor. Başlangıçtan itibaren bir üretim limuzini olarak inşa edilen bu araç , Jaguar 420G'ye dayanıyordu ve karoser imalatçılarının kendi gövdelerini eklemeleri için bir salon, landaulette veya şasi olarak sunuldu.

Danimarka kralı o 1968 yılında bir üretim öncesi modelini çalıştığımızda kraliyet ulaşım gibi DS420 uygun olup noktaya ilk Queen Elizabeth II sık sık arabalar Önünde yabancı uçakla sahip aracın 24 yıllık üretim çalışması boyunca birkaç DS420s kullanılan ziyaretler.
 

Citroën CX (1974)

Citroën CX (1974)


İngiltere'deki Rover P5B'ye çok benzeyen Citroën CX , Fransa'nın devlet başkanlarının sevgisine girdi. Başkanlık şoförlük görevlerini DS'den devraldı ve Citroën, kötü arka bacak mesafesiyle ilgili şikayetleri gidermek için 1976'da piyasaya sürülen 25 cm daha uzun dingil mesafeli Prestige modeliyle hızlı tepki verdi. Başkan Giscard d'Estaing bunu işaret ettiğinde boşluk payı da geliştirildi .

Başkan Jacques Chirac , CX'in büyük bir hayranıydı ve bu Citroën'i XM ile değiştirildikten çok sonra da kullanmaya devam etti  . 1995'in sonlarına doğru, son derece yumuşak sürüşü sayesinde hala CX'i seçiyordu. Diğer önemli sahipleri arasında İspanya Kralı I. Juan Carlos ve Monako Prensi Rainier III vardı .
 

Maserati Quattroporte (1979)


Maserati Quattroporte (1979)


İtalya Cumhurbaşkanı, Maserati Quattroporte ile dolaşırken en güzel resmi tekerlekler üzerinde hak iddia edebilir . İlki 1979'da Başkan Sandro Pertini'ye sunuldu ve 1982'de Başkan için boru tutucusu ile birlikte zırhlı bir versiyona yükseltmeden önce kapsamlı bir şekilde kullandı . Bunu 1986'da Royale modeli daha lüks bir kabin ve arka kapılara yerleştirilmiş telefon ve katlanır masalar gibi diğer teknolojiler izledi. Sadece 51 Royales yapıldı.

Ferrari fabrikasına resmi bir ziyarette Başkan Pertini, Enzo Ferrari'nin Quattroporte'ye gelmesini bekliyordu , ancak spor otomobil üreticisi tamamen hareketsiz kaldı. Bunun nedeni, Ferrari'nin rakip Maserati'nin varlığını kabul edememesiydi. Enzo Ferrari 1988'de öldü; 1993'te Maserati, Fiat imparatorluğunda Ferrari'ye katıldı .
 

Kraliçe'nin Eyaleti Bentley (2002)


Bentley (2002)


Eğer onaya ihtiyacınız olursa, dünyanın seçkinlerinden biriydiniz, sizin için el yapımı bir arabaya sahip olmak anlaşmayı imzalıyor. Bu, Kraliçe II. Elizabeth'in 2002'de Altın Jübile'sini kutlamak için Bentley'den Eyalet Limuzini ile sunulduğunda bulduğu şeydir. Şirket içi koç yapımcısı Mulliner tarafından yaratılan bu araba, bir Arnage'ye dayanıyor, ancak her anlamda ısmarlama.

Esasen bir mirasçı ve bir yedek olmak üzere ikisi yapıldı ve her ikisi de bir Arnage salonundan 83 cm daha uzun. Bir 400 beygir gücündeki 6.75 litrelik V8 versiyonu güvenlik kiti ağırlığını aşmak için kullanılır. Bentley , oturma pozisyonunun Kraliçe için mükemmel olduğundan ve arka kapıların kolayca girip çıkabilmesi için 90 dereceye kadar açıldığından emin olmak için gerçek boyutlu bir model kullandı. Daha fazla mahremiyet için opak panellerle değiştirilebilen panoramik bir cam tavan da vardır .
 

Maybach 62 (2002)


Maybach 62 (2002)


Mercedes'in Maybach markasını yeniden başlatma denemesi istediği gibi sonuç vermemiş olabilir, ancak birçok devlet liderinin arabaları tercih ettikleri ulaşım şekli olarak seçmesine engel olmadı. Ürdün Kralları ve Tayland gibi ünlüler hala Maybach 62'leri dolaşmak için kullanıyor ve bu arabaların neden devasa arka bölmeler ve bir dizi lüks kit sunduğunu görmek kolay.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki Avrupa devlet başkanlarına ve telif haklarına kadar uzanan bir müşteri listesiyle bile, Maybach projesi satış hedeflerine asla ulaşamadı. 2012'de baltalandı, ancak Mercedes artık S-Serisi ve GLS'nin üst düzey Maybach rozetli versiyonlarını sunuyor .

 

Toyota Century Royal (2006)


Toyota Century Royal (2006)


Bir Maybach 62 kadar büyük ve Rolls-Royce Phantom'dan daha ağır , bu yüzden Toyota Century Royal olağanüstü bir otomobil. Sadece dördünün inşa edildiğini bildiğinizde, beşincisi maliyetler nedeniyle iptal edildiğinde bu daha da belirgindir . İlki Y52.5 milyon (365.000 £) ile geldi, ancak son iki zırhlı versiyon bunun iki katıydı . Her biri ayrı ayrı birden beşe kadar numaralandırılır, ancak bu sayının Japonya'da şanssız olduğu düşünüldüğünden dört yoktur .

Japon İmparatorluk Evinin resmi devlet arabası olan Toyota, inanılmaz bir standartta tamamlandı. Buna granit yan basamaklar, kumaş döşeme ve washi kağıt tavan döşemesi dahildir. Kaputun altında bu modele özgü 276 beygirlik 5.0 litrelik bir V12 motor bulunuyor.
 

Jaguar XJ (2010)


Jaguar XJ (2010)


Jaguar'ın XJ'si, İngiltere Başbakanı için nakliye olarak 1980'lerin başlarına kadar uzanan bir geçmişe sahip, ancak en popüler olanı 2010'daki X351 nesli. Etrafında Maliyetleme £ 300,000 bir pop, her bir V8 5.0 litre dayanmaktadır Sentinel modeli. Kurşun geçirmez cam, bomba kalkanı, yerleşik oksijen kaynağı ve belki de en önemlisi kaçınma tekniklerinde eğitilmiş bir sürücü gibi güvenliğini sağlamak için birçok yükseltme var .

X351'in özel kabininden yararlanan ilk Başbakan David Cameron'du ve birbirini izleyen her İngiltere prömiyeri bir Jaguar XJ ile çevrildi. Hiçbiri arabanın yeteneklerini talep etmek zorunda kalmadı, ancak bir XJ, sürücüsü Manchester'da resmi görevlerindeyken kaldırıma takıldığında hasar gördü . XJ, 2019'da üretimden çıktı ve yerini 2020'nin ilerleyen günlerinde tanıtılmasını beklediğimiz tamamen elektrikli bir model alacak.

 

Bentley Mulsanne (2010)


Bentley Mulsanne


Limuzin ilan etmeye alıştığınızda, bir Bentley Mulsanne radarın altından geçer . Bu, İngiltere'deki ve daha uzaktaki pek çok telif hakkı üyesinin neden bu İngiliz lüks makineyi seçtiğini açıklıyor. Kraliçe Mulsanne için ilk benimseyen ve uygun şekilde bitmiş vardı Balmoral Green . Prens Charles birini kullanıyor ve kız kardeşi Prenses Anne de onu hayır işleri için mobil bir ofis olarak kullanıyor .

Mulsanne, cömert arka bölmesi, sessiz kabini ve esnek sürüşü sayesinde kraliyet limuzini olarak çalışmak için idealdir . Ayrıca kaputun altındaki 505bhp çift ​​turbo 6.75 litrelik V8 sayesinde beladan kurtulmak için yeterince hızlı . 5.7 saniyede 0-60mph için yeterince iyi , bu da 2740kg ağırlığındaki genişletilmiş dingil mesafesi formundaki bir otomobil için bir başarı .

 

Hongqi L5 (2013)


Hongqi L5 (2013)


Hongqi L5'e biniyorsanız, Çin Komünist Partisinin çok kıdemli bir üyesi olma ihtimaliniz vardır . 580.000 £ (760.000 $) giriş fiyatını karşılayabilseniz bile , Çin mirasının altını çizmek isteyen milyarderleri hedeflediği için, Çin'in en pahalı arabasını elinize almak kolay bir iş değildir .

As Genel Sekreteri Komünist Partisi, Xi Jinping Hongqi L5 arka koltuklar ile çok tanıdık. Kesintisiz bir sürüşten hoşlanıyor ve 402bhp üreten 6.0 litrelik V12 motoru sayesinde 3150kg ağırlığındaki bir otomobil için yeterli performans sağlıyor .
 

Başkanlık Devlet Arabası: Cadillac (2018)


Başkanlık Devlet Arabası: Cadillac (2018)Beri Amerikan Başkanları otomobil ısmarlama sürme edilmiştir Franklin D. Roosevelt bu satırda son 1939 yılında bir devreye tedarik edilmiştir Cadillac 'Canavar' olan Beyaz Saray önceki Canavar'ı yerine 2018 yılında ve maliyet etrafta olması dikkate olduğunu 1.5 milyon $ (1.15 milyon £). Bununla birlikte, araba herhangi bir Cadillac modeline dayanmıyor ve hiçbir ayrıntı açıklanmamasına rağmen benzersiz bir çerçeve kullanılması düşünülüyor.

Canavar hakkında bildiğimiz şey, 9,1 ton ağırlığında ve çok ağır zırhlı olduğu. Dışarıda anahtar kilidi yoktur ve mermi, bomba ve kimyasal gazdan gelen saldırılara dayanabilir . Aksi takdirde, Canavar'ı o kadar çok gizlilik sarar ki, bir öncekini , tasarımının ve teknolojisinin keşfedilmesini önlemek için ABD Gizli Servisi tarafından yok edildi .
 

Aurus Senat L700 (2018)


Aurus Senat L700 (2018)


Başkan Vladimir Putin , Rusya Devlet Başkanı, Aurus Senat hayata yaptı. Şirkete, diğerlerini yenmek için lüks bir limuzin yaratma görevini verdi ve ardından bunu L700 devlet versiyonuyla yükseltti . Tam pomp olarak, bir 6.6 litrelik V12 motor üretilmesi ile birlikte sipariş edilebilir 848bhp durum modeli yapar aracılığıyla yapmak bir 590bhp V8 ve hibrid gücü 4.4 litre.
Aurus, Rusya'nın yeni devlet limuzinini yaratmanın yanı sıra, Başkan Putin'in beyni  . Daha çok NAMI olarak bilinen ve Porsche'den girdi alan ülkenin akılda kalıcı Merkezi Bilimsel Araştırma Otomobil ve Otomotiv Enstitüsü tarafından yönetiliyor .


 

Mercedes S 600 Maybach (2019)


Mercedes S 600 Maybach (2019)
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makam aracı 1 milyon TL masrafla tekrar restore edildi.

Aracın farlarının hemen yanında göz yaşartıcı gaz bulunuyor. Kaçış kabiliyetinin arttırılması için farlar, standardından çok daha uzun yanabiliyor.Araca yaklaşmak adete imkansız , yazdıklarımızın dışında çok gizli bilinmeyen özellikleri var.

Aracın tekerlekleri, delinme ve patlamaya karşı dayanıklı. Fakat olası bir delinme durumunda dahi çelik jantlar devreye girerek aracın yine de  hareket etmesini sağlıyor.

S600 modellerinden farklı olarak daha uzun olan Erdoğan’ın makam aracı, kurşun geçirmez ve türlü patlayıcılara karşı korunma özelliklerine sahip. Olası kimyasal saldırılara önlem olarak araç havayı hiçbir şekilde geçirmiyor.

Mercedes S600’ün kasası titanyum alaşımından yapılma. Ayrıca kapıları da 13 cm’lik çelikle güçlendirilmiş. Yani araç için hem kurşun hem de ağır silahları geçirmeyen bir canavar tanımını yapabiliriz.

Aracın içerisinde bulunan telefon, direkt olarak Göktürk-1 uydusuna bağlı. Bu sayede yaşanacak bir tehlike anında Erdoğan ve korumaları, istediği kurumla irtibat sağlayabiliyor.


 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Sıfır otomobil kampanyaları Ocak 2021: Volkswagen, Audi, BMW, Fiat, Ford, Dacia sıfır otomobil fiyatları ne kadar oldu?
Tümünü görüntüle