alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Dünya geneli üretilen sıfır km otomobiller en çok hangi renklerde satılıyor? Dünya geneli üretilen sıfır km otomobiller en çok hangi renklerde satılıyor?
Oto Dünyası Ocak 12, 2021

Dünya geneli üretilen sıfır km otomobiller en çok hangi renklerde satılıyor?


Otomobillerin renk trendi 2020'de de değişmemiş.Yine aynı renkler çok satılıyor.

Eski yıllara göre sıfır km otomobillerin kişiselleştirme ve farklı renk seçenekleri günden güne artış gösteriyor. Fakat bu durum, her müşterinin yeni aracını farklı bir renkte almak istediği anlamına gelmiyor. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde sıfır km otomobillerde bazı renkler aşırı derecede tercih ediliyor!

Axalta adlı bir firmanın yaptığı araştırmaya göre dünyadaki sıfır kilometre otomobillerde en popüler renk, eskiden olduğu gibi siyah değil. Yeni satın alınan otomobillerde tercih edilen en popüler rengin 2010 yılından beri beyaz olduğu belirtiliyor. Yani 2010-2021 yılları arasındaki tüm yıllarda dünyada en çok beyaz renk otomobiller sıfır km olarak satılmış.

2020 yılının oranlarına baktığımız zaman ise üretimi yapılan sıfır km otomobillerin %38'inin beyaz renkte, %19'unun siyah renkte, %15'inin ise gri renkte fabrikadan ayrıldıkları görülüyor. Gümüş gri rengin düşüşü devam ederken, lüks sedan segmentlerinde siyah rengin popülerliğini koruduğu da belirtiliyor.

Ayrıca sıfır km otomobillerdeki en popüler 4 rengin, toplam renklerin %81'ine karşılık geldiği de belirtiliyor. Axalta firması da 1953 yılından beri yıllık olarak buna benzer araştırma sonuçları ortaya koyduğu için bu sonuçların güvenilirliği son derece yüksek. Hem de araştırmanın dünya genelini kapsadığını bir kez daha belirtelim.Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Volkswagen CEO'su Diess: Apple otonom araçta bizi rakip olarak zorlayacak.
Tümünü görüntüle