alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Bugatti Chiron 2021, saatte 300 mil hızla ilk yol otomobili nasıl oldu? Bugatti Chiron 2021, saatte 300 mil hızla ilk yol otomobili nasıl oldu?
İlginç Bilgiler Ocak 24, 2021

Bugatti Chiron 2021, saatte 300 mil hızla ilk yol otomobili nasıl oldu?


Bugatti geçen yıl Chiron ile 300mph bariyerini aştığında , sonsuza kadar ayakta kalabilecek bir rekor gibi görünüyordu. 304,77 mil / saat gibi beklenmedik zirveye ulaşmak, hatırı sayılır mühendislik çabası - ve Chiron 300+ özel sürümünün yaratılması - aynı zamanda Almanya'daki Volkswagen ehra-Lessien deneme sahasında 12 mil yüksek hızlı pistin özel kullanımını gerektirdi .

Sürücü Andy Wallace'ın rekor hıza ulaşması yaklaşık bir hafta sürdü ve hedefine ancak son günün son koşusunda ulaştı. Ne zaman Bugatti patronu Stephan Winkelmann rekor açıkladı, o da firma savunmak için aday olmayacağını söyledi.

Ardından Ekim ayında, ABD'den göreceli minnow SSC, sadece Chiron'un rekorunu kırmakla kalmayıp onu kırdığını açıkladı. Onun 1750bhp Tuatara , Nevada halka açık yollarda çalışan bildirildi tek yönde isabet 331.15mph sahip İngiliz yarışçı Oliver Webb tarafından 316.11mph bir iki yönlü ortalamasına tahrik olmuştu.
Görünüşe göre imkansız olan bu rakam, kısa süre sonra internet dedektörlerinin koşunun video görüntülerini kapsamlı bir şekilde analiz etmesini sağladı ve bazıları arabanın neredeyse o kadar hızlı gitmediğini düşünüyordu. SSC, bir video düzenleme hatasını suçlayarak sayılarının arkasında duruyor, ancak patron Jerod Shelby şimdi şirketinin şüphelilere her şeyi tekrar yaparak cevap vereceğini söyledi .

Bugatti 2021

Wallace ile bu röportaj, geçtiğimiz Eylül ayında, bir üretim otomobilde dünyanın en hızlı adamı olma iddiasının hala tartışmasız olduğu bir zamanda gerçekleşti. 59 yaşındaki Brit, 1998'de McLaren F1'i 240.1 mil / saat hıza çıkaran ve 1988'de Le Mans 24 Saat'te tam bir galibiyet de dahil olmak üzere kariyerinde öne çıkan özellikleri ile iki kez rekor sahibi .

Aynı zamanda 59 yaşında olan ve başarılı bir spor otomobil yarışçısı ve Le Mans galibi (1997) olan Fransız Pierre-Henri Raphanel, Bugatti Veyron Super Sport'u 2010 yılında 267.9 mil / saat rekoruna çıkardı. Bu günlerde hem o hem de Wallace, Bugatti için büyükelçi olarak çalışıyor. ve test sürücüleri.
Her ikisinin de evde iyi stoklanmış kupa dolapları var ve seri üretim bir arabada hızlı seyahat etmenin keskin uçlu motor sporlarından daha az zor olduğunu hemen kabul ediyorlar. Ancak bu kadar hızlı gitmenin riskleri hala çok gerçektir.

Raphanel “Bu zihinsel bir egzersiz” diyor. "Bu düz bir çizgi ve düz durmalı ve gücü açık tutmalısın. Ama aynı zamanda, bu hızda bir şey olursa, mühendise geri dönüp 'bir sorun var' demek için olası olmadığınızı da biliyorsunuz. Büyük ihtimalle geri dönmeyeceksin. "
Wallace, "Riskleri düşünüyorsunuz, ama gerçekten araba kullanırken değil," diye ekliyor. "Arabaya ve aynı zamanda onu yapan ve kontrol edemediğiniz şeylere bakan insanlara güvenmeniz gerekiyor."

Herhangi bir rekor girişim, beklentilerin ağırlığını getirir. Raphanel, Bugatti mühendislerinin arabanın yapabileceğine inandıkları şeye dayanarak kendisine bir hedef verildiğini söylüyor: 425 km / s'den (264 mil / saat) fazla. "Ama rekorun olduğu gün geliyorsunuz ve orada 100 kişi var - 'üzgünüm çocuklar, bugün yapmak istemiyorum' diyor. Wallace'ın Chiron koşusu, dokuz yıl sonra çok daha yüksek bir hedefle geldi - 300mph bariyerini aşmak. Büyük sorun, açıkladığı gibi, son güne girerken en yüksek hızın titizlikle yaklaşan 299,8 mil / saate düşmesi. Bu, kendisinin de kabul ettiği gibi, "bir PR felaketi olurdu".

Her iki çalışma da Ehra-Lessien'de, ultra-pürüzsüz yüzeydeki en küçük kusurların etkisini büyüten ultra yüksek hızlarda gerçekleştirildi. Raphanel'in girişimi, iki yönlü ortalama gereksinimini karşılamak için yapıldı. “Parçanın kullanıldığı yönün tam tersine gitmenin fark yarattığını anlıyorsunuz” diye hatırlıyor. "Yanlış bir şekilde tıraş olmanız gibi: Bir yol pürüzsüz, diğeri ise Tarmac'ın küçük dişler yapması gibi ve bunlar da arabanın hissini ve davranışını değiştiriyor."

Esasen yanlış yola gitmek, Ehra-Lessien'in dikkatle tasarlanmış koruma sisteminin çoğunun etkinliğini de olumsuzladı. Yüksek hızlı pist, hızların en düşük olduğu, REF düz boyunca iki katına, sonra üç katına çıkan tek bir bariyere sahiptir. Bu yüzden tersine gidişinde Raphanel'in en yüksek hızı en az korumayla geldi. "Hızın en yüksek olduğu yerde bir şey olmuş olsaydı, ormanda olurdum" diyor.

Volkswagen daha sonra güvenlik gerekçesiyle yanlış yönde yüksek hızda koşmayı yasaklamaya karar verdiğinden, Wallace yalnızca bir yöne gitti. Ancak Chiron'un daha yüksek hızları daha dramatik bir sorunu ortaya çıkardı: Wallace'ın "atlama" olarak adlandırmaya başladığı iki farklı pist yüzeyi arasındaki birleşme. "Mühendisler bana inanmadı," diyor, "daha sonra verilere baktılar ve arabanın 447 km / sa (277,8 mil / saat) ya da daha hızlı çarptığında gerçekten kalktığını fark ettiler."

Herhangi bir öncü bilinmeyene girmelidir - bu, Chiron'un en yüksek hızları arttıkça Wallace için daha fazla sorun haline gelen bir şeydi. "Çok geçmeden kalp atış hızım normaldi, çünkü Dallara'nın yaptığı benzetilmiş aero sayılarını doğrulamak için hafta boyunca 1000 km (621 mil) test yaptık ve çoğu oradaydı." diyor. “400kph hala gerçekten sakin ve rahat hissediyordu. Ancak 450 km / s (279,6 mph) asla başaramadı. "

 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Ford Fiesta, Ecosport, Mondeo, S-Max ve Galaxy model otomobillerin satın alımlarında geçerli; 60.000 TL, 24 ay, %0,991 faiz
Tümünü görüntüle