alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Avrupalı tedarikçiler, salgının etkilerinin üstesinden kolayca gelemeyecek Avrupalı tedarikçiler, salgının etkilerinin üstesinden kolayca gelemeyecek
Haberler Ocak 25, 2021

Avrupalı tedarikçiler, salgının etkilerinin üstesinden kolayca gelemeyecek


2020 yılı insanlık tarihine adını yazmıştır. Otomotiv endüstrisinin neredeyse durma noktasına geldiği bu yıl, birçok büyük ve küçük tedarikçi panjurlarını indirmek zorunda kaldı. Durumla ilgili yorum yapan Avrupa Otomobil Tedarikçileri Derneği (CLEPA), koronavirüs salgınının neden olduğu yaraların kolay iyileşmeyeceğini söyledi. Otomotiv sektörünün 2021'de ciddi bir sıçrama yapması beklense de 2020'nin etkisi kolay kolay aşılamayacak. Koronavirüs nedeniyle tedarik sektöründe işini kaybeden birinci kademe işçi sayısı Avrupa'da 50 bini aştı. 

CLEPA'nın açıklamasında bahsettiği bir diğer sorun da yeterli hammadde eksikliğidir. Uzun süredir üretim yapamayan birçok tedarikçinin 2021 yılında bu durumdan muzdarip olduğu görülmektedir. Sektör analistlerine göre, otomotiv sektörüne yönelik talebin bu yıl yüzde 8 ile 14 arasında olması bekleniyor. Bu nedenle, bu yıl tedarikçilerin sıkı bir şekilde mücadele etmesi gerekiyor. 

Moody's, arz gelirinin 2020'de % 16-20 düşeceğini tahmin ediyor. Sektörün en büyük denetim firmalarından biri olan Moody's, 2021'de yüzde 11 ila 12 büyüme bekliyor. 

2021 yılının şimdiden çok umut verici olduğu kesin . Aşılama sürecinin yıl sonuna kadar tamamlanmasıyla sektörün eski ivmesini yeniden kazanması bekleniyor. Ancak geçmişinin ne zaman en kötüsü olacağını tahmin etmek zor. Avrupa otomobil pazarı orijinal durumuna geri dönüyor mu?
 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Araç gösterge arıza işaretleri
Tümünü görüntüle