alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Audi Q5 Sportback 2021 incelemesi Audi Q5 Sportback 2021 incelemesi
Tavsiyeler Ocak 25, 2021

Audi Q5 Sportback 2021 incelemesi


Q5 Sportback'de kafaları tamamen yeni bir model dizilişini Audi, bununla özel olarak ayarlanmış spor süspansiyonu içeren, aynı hafif hibrid dizel aktarma organları ve diğer önemli mekanik bileşenler, getiren olarak  son facelifted Q5 .  
 Büyüyen bir pazar segmentinde, Audi'nin "performansla ilgili crossover hizmet araçları" olarak tanımlamayı sevdiği BMW X4 M40d ve Mercedes-Benz GLC Coupé'ye rakip olacak şekilde tasarlanan yeni Meksika yapımı SUV, Q5'in dik arka kısmından vazgeçiyor elektrikli E-tron Sportback'e benzeyen coupé benzeri bir görünüme sahip tartışmasız daha şık bir düzenleme için  .

Yeni Audi'ye açıkça SQ5'ten daha gösterişli bir görünüm sağlayan unsurlar gibi makyajda daha ağır bir şekilde eğimli bir tavan ve büyük bir liftback tarzı bagaj kapağı bulunuyor.

Yine de, ayırt edici tek özellik onlar değil. Önde, SQ5 Sportback kendine özgü petek tarzı ızgarayı alırken, arka kısım, sürücü yedi sürüş modundan en sportif olanı seçtiğinde grafiği görünüşte değişen yeniden şekillendirilmiş OLED arka lambaları alır: Dinamik.

ABD dahil diğer pazarlara turboşarjlı 3.0 litrelik V6 benzinli motora sahip SQ5 Sportback sunulurken, İngiltere versiyonları SQ5'te bulunan turboşarjlı 3.0 litrelik V6 dizeli alıyor.

Gecikmeyi azaltmak ve adımı güçlendirmek için egzoz gazı tahrikli takviye basıncı motorun tek turboşarjını tamamen etkinleştirmek için yetersiz olduğunda hafif gaz kelebeği yüklerinde biriken elektrikle çalışan bir kompresörü (Audi'de EPC konuşur) destekleyen 48V'luk bir elektrik sistemi ile birleştirilmiştir. kapalı performans. Turboşarj normal hızlarda döndüğünde, EPC kapanır.

Ayrıca 48V sistemine dahil olan hafif hibrit bir sistem de var. Krank miline bağlı bir alternatör marş motoru, frenleme sırasında ve arka gaz kelebeği dönemlerinde 12kW'a kadar elektrik enerjisini geri kazanmak için kullanır - bunların tümü bagaj tabanının altındaki bir bataryada depolanır.

Daha sonra, otomobilin her yerinde çeşitli sistemlere güç sağlamak için kullanılır, tüketimde tasarruf ve daha düşük emisyonlar için motor üzerindeki yükü azaltır. Aynı zamanda bir yanaşma işlevi sağlar; Motor Verimlilik modunda olabildiğince kapatılır.

Güç 336bhp'ye, tork oluşturma 1750 ile 3250rpm arasında 516lb ft'ye getirilir. Karşılaştırıldığında, X4 M40d'nin turboşarjlı 3.0 litrelik sıralı altı silindirli motoru 349bhp ve 501lb ft üretirken, GLC 350d 4Matic Coupé'nin turboşarjlı 3.0 litrelik altı potalı motoru 254bhp ve 457lb ft.

Sürüş, standart sekiz vitesli tork konvertörlü şanzıman ve Audi'nin Torsen quattro dört tekerlekten çekiş sistemi aracılığıyla yönlendirilir. Birlikte, 40:60 nominal önden arkaya sürüş ayrımı sağlarlar, ancak Audi, mevcut çekişe bağlı olarak sürücünün% 70'inin öne veya% 85'inin arkaya aktarılabileceğini söylüyor. 

Ek olarak, akslarda ABS tabanlı bir tork kontrol sistemi var; kavrama ve / veya çekiş gücü olmayan bir tekerleği frenler ve sürüşü daha fazla satın alan kişiye yönlendirir.

Diğer S modellerinde olduğu gibi, SQ5 Sportback de, önden savrulma eğilimini azaltmak ve genel çevikliği artırmak için hızlı arka yolda sürüş sırasında dış tekerleğe ayrılan isteğe bağlı bir Spor diferansiyel ile birlikte gelir.  
 

Nasıl bir şey?

Q5 Sportback, ölçekleri iki tondan fazla değiştirebilir, ancak rezervlerinin birleşik etkisi gerçekten oldukça tatmin edici.

EPC'nin indüksiyon artırma etkisi, daha az Q5 Sportback modelleri tarafından kullanılan daha geleneksel dizel motorlara göre daha fazla gaz kelebeği tepkisine yardımcı olduğu, durma noktasından hızlanırken belirgindir.

Turboşarj gerçekten güçlenmeden önce hala geçici bir gecikme anı var. Ancak bir kez biriktiğinde, Q5 Sportback'in motoruna olağanüstü bir itme, etkileyici bir akıcılık ve oldukça serbest bir şekilde dönen bir doğa var.

Bu, hızlı ve aynı zamanda rahat bir otomobildir, büyük tork esnekliği ve düşük devir iyileştirmesinin ödüllendirici bir kombinasyonu ile büyük mesafeleri yutabilir. Standart 70 litrelik yakıt deposunun 600 mil uzağına ulaşmasını sağlayan bir menzil ile sunduğu performans göz önüne alındığında oldukça ekonomiktir.

Vites kutusunun kararlılığı ve hızlı hareketi, tepkiyi daha da artırır. Hem şehirdeki kısmi gaz yüklerinde hem de sağ ayağınız açık yolda daha fazlasını istediğinde, oyundaki şiddetli tork yüklerine rağmen büyük otorite ve hız ile oranları değiştirerek inanılmaz derecede pürüzsüz.

2021 AUDİ Q5

Motor aynı zamanda parçayı da çalar. 4800rpm ateşleme kesintisinin yakınında tam kanlı bir hırıltıya dönüşen derin bir gürültü var ve Q5 Sportback'e dizel motorların çok azının sunabileceğini iddia edebileceği türden bir işitsel çekicilik veriyor. Egzoz gürültüsü ve endüksiyon patlamasının bir kombinasyonudur - ikincisi, ek etki için bir ses oluşturucu aracılığıyla sentezlenir

Ses seviyesi ve nota, sürüş modlarına göre değişir, Dinamik, tam filtrelenmemiş deneyimi isteyenler için bir seçimdir.

2021 AUDİ Q5

Q5 Sportback'in garantili dinamik nitelikleri, ister çok şeritli bir otobanda ister virajlı bir arka yolda ilerlerken, performansının derinliklerine inmenizi sağlar. Meraklı sürücülerin arayabileceği türden bir etkileşim yoksa, eylemlerinde tahmin edilebilir. 
Amortisörlerin uyarlanabilir nitelikleri ve süspansiyonun genel ayarı sayesinde gövde hareketinin kontrolü özellikle iyidir ve Quattro sistemi bol miktarda kavrama ve çekiş sağlar. Ne yazık ki, değişken oranlı direksiyon, güzel ağırlıklı olmasına rağmen, hayati geribildirimden yoksundur.

Konfor modunda pürüzsüz yollarda Q5 Sportback oldukça rahat bir sürüş sağlar, ancak yüzey mükemmel bir şekilde kusurlardan arınmış olmadığında yine de huzursuz olabilir. Dinamik mod oldukça serttir ve daha agresif dikey harekete ve daha büyük tümseklere göre biraz tuhaf sertliğe yol açar.

2021 AUDİ Q5

İçeride, SQ5 ile hemen hemen aynı - en azından önde, Q5 Sportback aynı kontrol panelini, dijital göstergeleri, dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence ekranını, çok işlevli direksiyon simidini ve döşeme seçeneklerini alıyor. Doğrudan görüş alanınızın dışında bazı ucuz görünümlü siyah plastik öğeler olmasına rağmen, kalite genellikle oldukça yüksektir.

Yükseltilmiş ön oturma konumu size hoş bir şekilde hakim ön görüş sağlarken, standart spor koltuklar sağlam yastıklama ve mükemmel destek ile müthiş rahatlık sağlar. Arka görüş, bazı rakiplerde bulunan düzeyde olmasa da, daha eğimli arka cam tarafından bir şekilde tehlikeye atılıyor. 

Arka koltuk oldukça alçak monte edildiğinde, çoğu yetişkin, daha düzgün tavan hattının neden olduğu tavan boşluğundaki azalma konusunda herhangi bir endişe duymadan arkasına yaslanabilmelidir. Bununla birlikte, bagaj alanı SQ5'e göre nominal 500 litrede 10 litre azaltılır.

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Mercedes-Benz 2021'de de iddialı
Tümünü görüntüle