alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
Apple, üreteceği otomobil konusunda birlikte çalışacağı bir marka bulma arayışında Apple, üreteceği otomobil konusunda birlikte çalışacağı bir marka bulma arayışında
Oto Dünyası Şubat 18, 2021

Apple, üreteceği otomobil konusunda birlikte çalışacağı bir marka bulma arayışında


Apple, otomobil üretimi konusunda hâliyle başka üreticilerin bilgi birikiminden ve imkânlarından yararlanmak istiyor.

Son dönemlerde Apple, üreteceği otomobil konusunda birlikte çalışacağı bir marka bulma arayışında. Geçtiğimiz sene aralık ayında çıkan söylentilerde Kaliforniya merkezli teknoloji devi, ekibi daraltsa bile otomobil projesini sürdürüyor.

Kısa süre önce Hyundai ile adı anılan teknoloji devi, Kore'den olumlu yanıt alamayınca yelkenleri Japonya'ya çevirmişti. İddialara göre Apple, aynı beklenti ile Nissan'ın kapısını çalmıştı. Otonom sürüş teknolojiler konusunda elinde bolca done bulunduran Apple, otomobil üretimi konusunda hâliyle başka üreticilerin bilgi birikiminden ve imkânlarından yararlanmak istiyor.

 

Financial Times'ın haberine göre Nissan ile başlangıç seviyesinde olan konuşmalar pek ilerlemeden sonlandırılmış. İngiltere merkezli gazetenin iddiasına göre Apple, Nissan'dan kendi logolarını taşıyan bir araç üretmesini istemiş fakat Japon marka bunu istememiş.

Financial Times'a konuşan Nissan COO'su Ashwani Gupta, "Ortaklık yapabiliriz ancak bu sadece onlardan gelecek hizmetin ürünümüze uyarlanması şeklinde çalışabilir; tersini kabul edemeyiz.

"Zaten hâlihazırda otomobillerimizle oluşturduğumuz bir müşteri memnuniyeti var. Araç üretim sürecimizi ya da yöntemimizi değiştirecek değiliz." sözleriyle Apple'ın önerisiyle ilgilenmediklerini ima etti.

Bu durumda Apple, hâlâ otomotiv endüstrisinde Apple iCar (isim konusunda henüz bir açıklama yok, bu sadece bir varsayım) hakkında kendisine yardımcı olacak bir üretici arıyor. Analistlere göre Nissan, ABD'deki tesisleri ve elektrikli araç üretme konusundaki bilgi birikimi düşünüldüğünde Apple için en ideal seçenekti ancak üst yönetime bile gitmeyen konuşmalardan dolayı bu opsiyon masadan kalkmış durumda. Bakalım Apple, bu sefer kimin kapısını çalacak?

 Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
Mercedes kampanyaları şubat ayında da devam ediyor
Tümünü görüntüle