alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
ABD, sürücüsüz araçları bazı çarpışma standartlarından muaf tutuyor ABD, sürücüsüz araçları bazı çarpışma standartlarından muaf tutuyor
Haberler Ocak 15, 2021

ABD, sürücüsüz araçları bazı çarpışma standartlarından muaf tutuyor


Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi , yeni kuralların , insanları değil, yalnızca malları taşımak için tasarlanmış otomatikleştirilmiş araçların belirli çarpışma standartlarından muaf olacağını söyledi . Aylarca süren tartışmalardan sonra çıkarılan yeni kurallar, yolcu taşıyan otonom araç üreticilerine, direksiyon simidi ve fren pedalları gibi standart kontroller olmayan araçlar tasarlama konusunda daha özgür bir el verecektir.
Ajans, geleneksel insan kontrolü olmadan araçların konuşlandırılmasının önündeki engelleri kaldırmak için ilk kez önemli bir adım attı - otonom araçların sürücü koltuğu olması gerekliliğini ortadan kaldırmak da dahil.Otomobil ve teknoloji endüstrileri, otomatik otomobillerin ve kamyonların maliyetini artırmaya çalışan mevcut araç güvenlik standartlarını değiştirmek için NHTSA'ya uzun süredir baskı yapıyor.

NHTSA, kuralının otonom araç üreticilerini 2050 yılında 5,8 milyar dolara kadar veya 5,8 milyon araçlık tahmini üretimine göre bir araç için yaklaşık 995 dolara kadar tasarruf sağlayacağını tahmin etti.
Çoğu büyük otomobil üreticisinin yanı sıra bazı tedarikçileri ve teknoloji şirketlerini temsil eden Otomotiv İnovasyonu İttifakı, NHTSA'nın "ileri teknolojilere ve güvenlik sistemlerine engelleri kaldırmaya yönelik devam eden çalışmalarını" alkışladı.
Ajansın eylemi, federal politikalara rehberlik etmeyi ve ABD'de otomatikleştirilmiş araçların test ve dağıtımını ilerletmeyi amaçlayan, Aralık ayında dernek tarafından yayınlanan bir AV politika yol haritasına uygundur.
Alphabet Inc'in Waymo, Ford Motor Co, Uber ve diğerlerini içeren bir grup olan Kendi Kendine Sürüş Koalisyonu, kuralın "NHTSA'nın mevcut standartlarının araçta bulunanlara sağlanan önemli güvenlik korumalarını korurken diğer yandan yeniliğin önündeki engelleri" ele aldığını söyledi.
NHTSA'nın son kuralı, "araç tasarımlarının önündeki istenmeyen ve gereksiz engelleri kaldırmayı" amaçladığını söylüyor.
 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
2021'de Türkiye'ye gelecek Renault ve Dacia modelleri görücüye çıktı
Tümünü görüntüle