alicibul-icon
Alıcıbul
Android uygulaması
Uygulamada Aç
Alıcıbul
Alıcıbul
2021 Model Renault Kiger, İncelemesine başlıyoruz 2021 Model Renault Kiger, İncelemesine başlıyoruz
Tavsiyeler Ocak 29, 2021

2021 Model Renault Kiger, İncelemesine başlıyoruz


Renault, geçen yılın sonlarında konsept olarak tanıtılan sınır ötesi bir model olan Kiger'in üretim versiyonunu piyasaya sürdü. Fransız markanın "kompakt" olarak adlandırdığı araba, fıçı uzunluğu sadece 3999 mm olduğu için aslında "anahtar arabayı" aşıyor. 4 metreden kısa olan ünlü Hint otomobil sınıfına giren Kiger Renolt, gerçek 'kompakt” limit Kadjar'dan 46 inç daha kısa. 

Kiger'in yerden yüksekliği, Fransız üreticinin Hindistan'daki Kwid serisinin altında ve düzensiz yol koşulları ve aşırı kalabalık pazar göz önüne alındığında yol 205 milimetreye ayarlandı.Dış tasarım ise bir dizi Renault modelinin karışımı gibi denebilir. Önü ağabeyi Kwid'e benzeyen Kiger, arka kısmındaki C formlu LED stopları ile kısa süre önce incelediğimiz yeni Captur'u andırıyor. Hem önde hem arkada LED aydınlatma elemanları sunan Kiger'in üst paketlerinde 16" jantlar bulunuyor. Uygun fiyatlı olmasına rağmen Kiger'in çift renk sunması da olumlu.

Kabinde ise klima kontrolleri diğer Dacia ve Renault ürünlerindeki üç yuvarlak eleman göze tanıdık geliyor. Start-stop düğmesi ve 7" boyutlu dijital göstergeyi de başka modellerden biliyoruz. Merkezi konsoldaki dokunmatik ekranın ölçüsü ise 8 inç.
Renault'nun Hindistan'da sattığı minivan modeli Triber ile aynı altyapıyı paylaşan Kiger'in kaputu altında üç silindirli, 1.0 litrelik TCe motor yatıyor. 100 bg güç, 160 Nm tork üreten motor 5 ileri manuel ya da CVT şanzıman ile ön tekerleri hareketlendiriyor.

Bir alt basamakta ise atmosferik 1.0 SCe motor yer alıyor. 72 bg güç, 96 Nm tork sunan ünite ise 5 ileri manuel ya da robotize Easy-R vites kutusu ile eşlenebiliyor. Güç değerleri kulağa düşük gelse de Kiger'in sadece 1.012 kg olduğunu hatırlatalım. Renault, spor modu sayesinde Kiger'in "daha hızlı vites geçişleri ve iştahlı motor tepkisi" sunduğunu söylüyor.
 

Clio'dan bile küçük boyutlarına rağmen Kiger, sınıfının en iyi bagaj hacmine sahip - 405 litre. Arka koltuklar katlandığında 879 litreye çıkan depolama hacmine iç mekânda çeşitli gözlerle elde edilen 29 litre daha eşlik ediyor. Bunda segmentte bir ilk olan "üst torpido gözü" donanımının katkısını da belirtmek lazım.

Belli ki Renault, Hindistan pazarında Hyundai Venue, KIA Sonet ve Nissan Magnite'a karşı rekabet etmeye hazır duruyor. Sizce Kiger, 200.000 TL'den düşük bir etiket ile ülkemizde satılsa başarılı olur muydu? 

Paylaş :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Henüz Yorum yapılmamış , ilk yorumu siz yapın.
Diğer yazılar
2021 TOYOTA, KAMPANYA FIRSATLARI SON 10 GÜN
Tümünü görüntüle